• język migowy

Dróżka Kopruszka

KopruchŚcieżka przyrodniczo - edukacyjna „Dróżka Kopruszka” położona jest w miejscowości Przegędza w Nadleśnictwie Rybnik.
Jej nazwa pochodzi od słowa „kopruch”, co w gwarze śląskiej oznacza „komar”. Owadów tych od wiosny do jesieni jest w okolicy bardzo dużo.
Trasa ścieżki podzielona została na 11 przystanków, a na każdym z nich znajduje się tablica z opisem. Zawierają one wiele ciekawych informacji, które na pewno zainteresują miłośników przyrody i turystów przemierzających leśne szlaki.

Całkowita długość ścieżki wynosi 1,5 km.

Przystanek pierwszy - wraz z tablicą główną i symbolicznym kamieniem upamiętniającym Oskara Michalika (1917-1996) - zasłużonego miłośnika i badacza przyrody znajduje się w miejscu zwanym Kanetowiec.
Miejsce to ma charakter przysiółka, znajduje się tu gajówka, w pobliżu której położone są malownicze stawy i liczne groble.
Występują tu lasy olchowe - olsy z dominującym gatunkiem olchy czarnej. Na tym terenie ma swoje stanowisko bardzo rzadko występująca paproć - długosz królewski, który objęty jest ścisłą ochroną.
Wzdłuż pobliskiego stawu można spotkać ślady bytowania bobrów.

Dróżka Kopruszka Dróżka Kopruszka

Oprócz tablicy głównej znajdują się tutaj 4 inne tablice:Mapa Kopruszka

  • Poradnik leśnego wędrowca
  • Nie zaśmiecaj lasu
  • Gospodarka łowiecka
  • Tropy zwierząt

Na kolejnych przystankach turyści mają okazję poznać dokładniej faunę, florę oraz elementy zagospodarowania lasu.

top_baner
do góry