• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Urządzenia AED w Przedszkolu "Promyczek" i OSP Dębieńsko Wielkie

Urządzenia AED w Przedszkolu "Promyczek" i OSP Dębieńsko Wielkie

Aktualności 12 Lutego 2024

W ostatnim czasie w defibrylatory AED wyposażone zostały Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym "Promyczek" w Czerwionce-Leszczynach oraz jednostka OSP Dębieńsko Wielkie.

Urządzenie AED znajdujące się w Przedszkolu "Promyczek"

Urządzenie AED pojawiło się w Przedszkolu nr 1 "Promyczek". Zakup zrealizowany został z budżetu Gminy i Miasta
Czerwionka-Leszczyny.

"Nasze przedszkole jest przedszkolem integracyjnym. Do placówki uczęszczają dzieci z różnymi schorzeniami, które mogą wymagać użycia AED. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie jego ewentualnego użycia. Defibrylator będzie dostępny również do użytku zewnętrznego w godzinach pracy przedszkola 6:30 - 19:30 w dni robocze"

- podkreśla Dyrektor Przedszkola nr 1 "Promyczek" Monika Sobieska.

Defibrylator AED znajdujący się w jednostce OSP Dębieńsko Wielkie

Defibrylator AED trafił również do jednostki OSP Dębieńsko Wielkie.

"Zarząd OSP w Dębieńsku Wielkim dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców pozyskał środki na zakup defibrylatora AED. Urządzenie zostało umieszczone na budynku remizy w oznakowanym miejscu. Składamy serdeczne podziękowania firmie "Wawrzaszek - Inżynieria Samochodów Specjalnych" za przekazanie środków na zakup sprzętu."

- mówią strażacy z OSP Dębieńsko Wielkie.

Kapsuła w której umieszczony jest defibrylator zabezpiecza urządzenie przed warunkami atmosferycznymi i jest dodatkowo ogrzewana. Stały monitoring wizyjny oraz integracja z systemem powiadamiania informuje ratowników o otwarciu kapsuły. Dodatkowo uruchamiana jest syrena alarmowa wraz z komunikatem głosowym : „Użyto defibrylatora AED”.

Urządzenie jest dostępne dla mieszkańców przez 24 godziny na dobę.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny, w skrócie AED, to urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. AED może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, za to z zachowaną akcją serca. W takim wypadku będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy. Sensem istnienia AED jest fakt, że wszystkie procesy zachodzą automatycznie, a użytkownik musi jedynie włączyć urządzenie i przykleić elektrody do klatki
piersiowej poszkodowanego, a następnie postępować według instrukcji. Nie ma przy tym ryzyka ani wykonania nieprawidłowej, czy też niepotrzebnej defibrylacji, zaszkodzenia osobie poszkodowanej, ani też porażenia prądem.

Dodajmy, że w urządzenia AED wyposażone są wszystkie jednostki OSP z terenu Czerwionki-Leszczyn.

Defibrylator AED znajdujący się w jednostce OSP Dębieńsko Wielkie Fot. OSP Dębieńsko Wielkie

do góry