• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Łatanie dziurawych dróg

Łatanie dziurawych dróg

Aktualności 12 Lutego 2024

Dziurawe drogi są w tej chwili niestety powszechnym i bardzo uciążliwym problemem. Woda zamarzająca w nawet najmniejszych szczelinach bardzo skutecznie uszkadza nawierzchnię jezdni.

Łatanie dziurawych dróg
Zmiany temperatury i ciągłe przechodzenie przez „zero” nie służą nawierzchni. Powtarzające się cykle zamarzania i odmarzania powodują, że asfalt stopniowo zostaje osłabiony i pęka. Małe pęknięcia z biegiem czasu powiększają się tworząc większe ubytki w jezdni, a efekt tego odczuwa każdy kierowca. Ten sezon przez ciągłe zmiany temperatur jest wyjątkowo trudny.

Należy pamiętać, że różne drogi podlegają różnym organom. Nie wszystkie drogi na terenie Gminy i Miasta podlegają organom Gminy.

Za drogi krajowe (Autostrada A1) odpowiada Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad, za wojewódzkie i powiatowe - odpowiednio zarząd województwa i powiatu. Odpowiedzialność za drogi gminne ponoszą władze gminy tj. Zarząd Dróg i Służby Komunalne.

Pracownicy ZDiSK-u prowadzą stałe kontrole stanu nawierzchni dróg. Nie brakuje także zgłoszeń samych mieszkańców, którzy przekazują lokalizacje miejsc, gdzie pojawiają się ubytki w jezdni.

Na zgłoszenia dotyczące dróg gminnych ZDiSK stara się odpowiadać na bieżąco, są to oczywiście w tym momencie działania doraźne, interwencyjne. Technologia, którą pracownicy mogą zastosować o tej porze roku nie jest trwała, ale ma zabezpieczyć dane miejsce.

Czas sprzyjający generalnym remontom dopiero nadejdzie. ZDiSK ogłosił już przetarg na remont cząstkowy dróg gminnych i wiosną gruntowne działania naprawcze z użyciem trwałej, gorącej mieszanki zostaną przeprowadzone.

Co ważne, jednostka interweniuje także u zarządców pozostałych dróg, bo mieszkańcy głównie poruszają się drogami wojewódzkimi i powiatowymi i na ich stan najbardziej narzekają.


W ubiegłym tygodniu dyrektor ZDiSK-u Łukasz Korus skierował pisma do Zarządu Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego, a także do Zarządu Dróg Wojewódzkich prosząc o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do usunięcia miejscowych ubytków w jezdni.

  • Czyja to droga?

Podział dróg na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

Z Zarządem Dróg w Czerwionce-Leszczynach można kontaktować się telefonicznie dzwoniąc na numer 32 427 75 43.
Zarząd Dróg Wojewódzkich tel. 32 78 19 211
Zarząd Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego tel. 32 422 74 78.

do góry