Strona główna/Urząd/Aktualności/Trwa Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Trwa Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Aktualności 16 Maja 2019

Trwa IV Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Na terenie Czerwionki-Leszczyn odbywają się warsztaty, spotkania, konferencje poświęcone tematowi niepełnosprawności.

 

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbył się XXIII Przegląd Teatralny i Recytatorski Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”. Przegląd odbywa się w dwóch kategoriach: przedstawienia teatralne i recytacje. W tegorocznych „Bliskich spotkaniach” zaprezentowano 8 przedstawień teatralnych i 23 interpretacje wierszy. W przeglądzie wzięło udział 14 placówek - z Czerwionki-Leszczyn, ale także Rybnika, Żor, Knurowa, Zabrza, Krakowa, Sosnowca, Tychów, Paniówek, Grzawy, Żywca. - łącznie 119 młodych artystów - uczniów Szkół Specjalnych, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopiecznych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Kultury oraz przedszkolaków z placówek z oddziałami integracyjnymi.

 


„Chciałbym przede wszystkim złożyć gratulacje na ręce organizatorów przeglądu, za to, że już po raz 23 możemy oklaskiwać występy recytatorów i aktorów biorących udział w „Bliskich Spotkaniach”. Dziękuję za to, że pomimo Waszych zajęć znajdujecie co roku czas, aby przygotować tak ważny przegląd. Uczestnikom przeglądu życzę powodzenia” mówił Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, otwierając przegląd wspólnie z Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Lyskach Markiem Weczerkiem.

 
W tegorocznym Przeglądzie „Bliskie Spotkania” jury przyznało nagrody:

 
Kategoria: Recytacje

Jury w składzie:

- Katarzyna Toczyłowska
- Agnieszka Rybka
- Ewa Tkocz

 

Grand Prix: Tomasz Pikuła - „Zaczarowana dorożka” K.I. Gałczyński

I miejsce: Artur Byrtek - „O rodzicach” J. Kern

II miejsce: Sebastian Steuer - „Kwoka” J. Brzechwa

III miejsce: Michał Belkius - „Keczup” S. Mrożek

 

 

Kategoria: Przedstawienia Teatralne

Jury w składzie:

- Katarzyna Błaszczyńska
- Zbigniew Skorek
- Ewa Kluczniok

 

Grand Prix : „Zetki” (Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach), Przedstawienie „Kumple”

I miejsce: Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży „DECORUM” (Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PSONI koło w Tychach), Przedstawienie „Zebra”

II miejsce: Grupa teatralna „Inna Bajka” (Specjalny Zespół Szkolno-Wychowawczy w Rybniku), Przedstawienie „Gdzie jest król”,

III miejsce: „Małe Graffiti” (Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu), Przedstawienie „Na dnie oceanu”

Wyróżnienie: Teatr Alternatywa (Środowiskowy Dom Samopomocy Ośrodek M.B. Uzdrowienie Chorych w Knurowie), Przedstawienie „Miedzy nami Addamsami”


Organizatorami Przeglądu są Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach, Zespoł Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach.


Występy zespołów teatralnych i recytatorów, biorących udział w Przeglądzie „Bliskie Spotkania” oklaskiwali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lyskach Marek Weczerek, nauczyciele, wychowawcy oraz zaproszeni goście.

 

 

Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych to nie tylko przeglądy poświęcone twórczości artystycznej. Odbywają się również warsztaty dla osób niepełnosprawnych, nauczycieli i uczniów, dyżury doradców zawodowych czy konsultacje z psychologiem, logopedą. Dzisiaj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się również konferencja „Oswoić autyzm” adresowana dla nauczycieli, wychowawców oraz rodziców dzieci autystycznych. Wysłuchali oni wykładów:

Agnieszka Wilk - „Diagnoza i terapia małego dziecka z autyzmem - studium przypadku”

Justyna Piontek - „W poszukiwaniu „szczeliny”do twórczej edukacji wyjątkowych dzieci”

Krystyna Sacher-Szafrańska - „Niemożliwe staje się realne. Studium przypadku dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi”.
Wykładom towarzyszyła dyskusja.


Patronat honorowy nad wydarzeniami Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych sprawują Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

do góry