• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto Makówek

Święto Makówek

Aktualności 9 Grudnia 2022

17 grudnia na terenie hali targowej w Czerwionce po raz kolejny odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy - Święto Makówek.

Plakat - Święto Makówek

Na dzieci już od godz. 15.00 będzie czekać kolejka szynowa i karuzela wenecka. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach świątecznych (od godz. 16.00).

Tradycyjnie nie zabraknie Mikołaja z workiem pełnym łakoci. Jak zwykle, przygotowano też prezenty - w czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach mieszkańcy będą mieli okazję zdobyć piękne, prawdziwye choinki.

No i najważniejsze - wielką degustację makówek, najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru, przygotują panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta. 

„Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie” - mówią gospodynie.

Od ponad 160 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. Zgodnie z tradycją - powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego ten wyjątkowy deser przygotowywało się w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta.

Oprócz makówek, przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku ten świąteczny przysmak serwowany jest w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń - uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi - z makaronem i orzechami.

Podczas Święta Makówek scenie wystąpią: zespół Ale Babki, Ala i Dominik Michniewicz oraz Natalia Gierlich. Będzie można także nabyć wyjątkowe ozdoby i dekoracje świąteczne oraz rękodzieło artystyczne. Harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą tworzą wszyscy uczestnicy - koła gospodyń ze śląską gościnnością, życzliwością, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu jest okazja, aby na chwilę zwolnić i poczuć ten niezwykły nastrój Bożego Narodzenia.

Serdecznie zapraszamy 17 grudnia o godz. 16.00 na teren hali targowej w Czerwionce.

Podczas Święta Makówek nastąpi wręczenie nagród w konkursie "Kartka świąteczna z Czerwionki-Leszczyn". Zapraszamy!

do góry