Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja „Dzieci i młodzież w świecie wielowymiarowego ryzyka”

Konferencja „Dzieci i młodzież w świecie wielowymiarowego ryzyka”

Aktualności 14 Września 2017

Dziś w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja metodyczna pn. „Dzieci i młodzież w świecie wielowymiarowego ryzyka. Etiologia- zagrożenia-profilaktyka”. Honorowy patronat nad konferencją sprawował Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

Konferencję skierowano do pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Rybnickiego, pedagogów, dyrektorów szkół i przedszkoli, kuratorów społecznych, rodziców, który uczestniczą w Klubie Integracji Społecznej działającym przy OPS, przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej. Na zaproszenie organizatorów w konferencji uczestniczył także Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach.

 

Konferencja została otwarta przez Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandrę Chudzik:

„Ogromnie się cieszę, że możemy dziś gościć w Czerwionce-Leszczynach tak znamienitych prelegentów. Jestem pewna, że to niezwykle ważne i owocne dla nas spotkanie.

Coraz więcej rodziców pyta: „Jak rozpoznać, że moje dziecko ma problem, co należy zrobić?”. Dzisiejsza konferencja ma pomóc rodzicom, ale również specjalistom – pedagogom, psychologom, jak rozmawiać z dzieckiem o problemach. W dobie internetu, mediów młodzież trochę odsuwa się od nas, dzieci zamykają się w sobie szukając innych środowisk. Jeśli my, rodzice, nie będziemy dbać o tę relację z dziećmi, to stanie się ona coraz trudniejsza” - podkreśliła A.Chudzik.

Pierwszy z prelegentów – prof. Mariusz Jędrzejko omówił tematykę nowych narkotyków – mechanizmy ich działania oraz kluczowe zagrożenia dla dzieci i młodzieży.

„Problem polega na tym, że żyjemy coraz lepiej, coraz dłużej, żyjemy naprawdę w lepszym świecie, ale zapomnieliśmy o tym, że zasady wychowania są takie same jak w czasach greckich i nie mogą się zmieniać. Ponieważ zmieniamy samochody, buty i torebki to znacząca część rodziców uznała, że możemy zmieniać także model wychowania. To, że szesnastolatka wygląda jak kobieta, nie oznacza, że jest dorosła. Musimy kochać dzieci, otaczać je opieką, ale musimy także jednoznacznie wyznaczać im granice i normy. Ponieważ tego nie czynimy, rodzą się ogromne problemy. Zauważyliśmy, że dzieci rozwijają się szybciej, ale nie rozumiemy, że na potencjałach psychicznych i emocjonalnych są nadal dziećmi, a dzieci wymagają opieki” - zaznaczał prof. M. Jędrzejko.

W kolejnej części konferencji Agnieszka Taper poruszyła temat cyberświata i modelowania relacji dzieci – nowe technologie cyfrowe, zaś Leszek Roszczenko omówił wartości wychowania w granicach i normach wraz z kluczowymi błędami rodziców.

Zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Pełnomocnik A. Chudzik zapowiedziała więc kolejne tego typu spotkania w Czerwionce-Leszczynach. „Tematy konferencji są zawsze dobierane pod kątem zdiagnozowania środowiska i potrzeb mieszkańców, którzy deklarują konieczność zajęcia się konkretnym problemem. Kolejna konferencja będzie dotyczyła pracy z dzieckiem z Zespołem Aspergera” - powiedziała A. Chudzik.

do góry