Strona główna/Urząd/Aktualności/Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon" - "Jesteśmy częścią przyrody"

Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon" - "Jesteśmy częścią przyrody"

Aktualności 14 Września 2017

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn "Dzwon" rozpoczęło realizację projektu "Jesteśmy częścią przyrody", skupiającego się na pomnikach przyrody znajdujących się na terenie Czerwionki-Leszczyn.

 

W terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, od 1958 roku, ustanowiono dwanaście Pomników Przyrody. Należą do nich cztery dęby szypułkowe (dwa znajdujace się w Bełku, jeden w Leszczynach oraz jeden w Stanowicach), trzy lipy drobnolistne (w Książenicach, Stanowicach i Szczejkowicach), platan klonolistny (w Leszczynach), kasztanowiec zwyczajny (w Palowicach) oraz wiąz górski (w Czuchowie). Status pomnikowy ma także Aleja Kasztanowa w Dębieńsku Wielkim oraz głaz narzutowy w Leszczynach. Niestety, wielu mieszkańców gminy nigdy nie odwiedziła tych pomników przyrody. Do niektórych z nich bardzo trudno trafić, a prawidłowo oznakowanych jest zaledwie kilka. Informacje na temat samych drzew można znaleźc w kilku książkach i okolicznościowych publikacjach dotyczących np. ścieżek dydaktycznych. Brak jednak jest jednaj publikacji, która ujmowałaby całościowo temat pomników przyrody w Czerwionce-Leszczynach. Poza głazem narzutowym Alojzego Damca oraz aleją kasztanowców, żadne z drzew nie ma też swojego imienia lub nazwy.

 

Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon" "Jesteśmy częścią przyrody" jet dofinansowany ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego: "Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego  2017 roku". W ramach projektu powstanie broszura/folder z opisami, lokalizacją i podstawą prawną nadania statusu obiektów oraz ich fotografiami. Ogłoszone zostaną także dwa konkursy - plastyczny dla uczniów miejscowych szkół oraz otwarty na nazwy leszczyńskich pomników - dębu przy "Ratuszu" oraz nieopodal rosnącego platana.

do góry