• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/e-Urząd czynny dla Klientów. Zakończenie projektu e-Administacja w Powiecie Rybnickim

e-Urząd czynny dla Klientów. Zakończenie projektu e-Administacja w Powiecie Rybnickim

Aktualności 8 Października 2013

Urząd czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. To nie fikcja. Dzięki projektowi "e-Administracja w Powiecie Rybnickim" bez wychodzenia z domu można złożyć wniosek i w dowolnym momencie sprawdzić stan realizowanej w urzędzie sprawy.

Dziś w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja wieńcząca projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Rybniku oraz Urzędy Gmin - Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice i Lyski.

W konferencji uczestniczyli: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wójt Gminy Gaszowice Andrzej Kowalczyk, Wójt Gminy Lyski Grzegorz Gryt, Pełnomocnik ds. PR i G w UGiM Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik, Dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku Adam Wawoczny, radni oraz Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Rybniku, Urzędu Gminy w Gaszowicach, Lyskach i Czerwionce-Leszczynach.

"Celem projektu jest udostępnienie usług świadczonych drogą elektroniczną przez Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz ich jednostki zależne interesantom, przedsiębiorcom oraz lokalnym społecznościom poprzez bezpieczną platformę elektroniczną, wspomagającą zarządzanie poszczególnymi urzędami, jednostkami organizacyjnymi oraz Starostwem Powiatowym" - mówiła Ewelina Włoch z Biura Funduszy Zewnętrznych UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Przedmiot projektu obejmuje:

  • stworzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów (SEOD)
  • stworzenie systemu komputerowego wspomagania obsługi interesantów (e-Urząd).
  • zakup komputerów oraz innych środków trwałych niezbędnych dla funkcjonowania SEOD i świadczenia usług publicznych przez Internet.

W miarę upowszechniania się środków i metod komunikacji elektronicznej rosną oczekiwania obywateli na realizację usług elektronicznych ze strony administracji.

Opracowując założenia projektu, dołożono wszelkich starań, aby sprostać potrzebom mieszkańców. Najsilniejszy rozwój e-usług wymagany jest bowiem właśnie na szczeblu lokalnym. Wdrożenie ram administracji elektronicznej pociąga za sobą szereg pozytywnych konsekwencji.

e-Administracja umożliwi Jednostkom Samorządu Terytorialnego łatwiejsze przystosowanie się do kolejnych regulacji Unii Europejskiej. Przyczyni się do podniesienia jakości usług i ograniczenia niepotrzebnych wydatków. Ma przede wszystkim jednak, ułatwić i usprawnić obsługę klienta. Systemy e-Administracji są najtańszą i najskuteczniejszą metodą realizacji prawa dostępu obywateli do informacji publicznej. Dzięki nim poprawi się także dostęp do usług oferowanych przez urząd dla osób niepełnosprawnych.

"Projekt "e-Administracja w Powiecie Rybnickim" stanowi znaczący krok w kierunku informatyzacji i cyfryzacji urzędów oraz przyczyni się do sprawniejszego i szybszego załatwiania spraw administracyjnych" - podsumowała Ewelina Włoch z Biura Funduszy Zewnętrznych UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Mieszkańcy mogą już korzystać z systemu e-Urząd. Umożliwiają to bezpłatnie moduły:SEKAP
https://www.sekap.pl/katalog.seam?trejId=443&actionMethod=urzedy.xhtml%3ApeupAgent.selectTempRej&cid=20528

do góry