Strona główna/Urząd/Aktualności/Wybory parlamentarne już w niedzielę

Wybory parlamentarne już w niedzielę

Aktualności 11 Października 2019

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów.

 

Uprawnionym do głosowania jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto obywatele polscy, przebywający poza granicami będą mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania utworzonych za granicą.

 Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00

Ważne informacje na temat wyborów znajdują się na stronie:

Państwowej Komisji Wyborczej

Portalu edukacyjnym wybieramwybory.pl

 

JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO SEJMU I SENATU?

  • Po złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu.
  • W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.
  • Przyczyną nieważności głosu, jest: oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce, postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

      Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

  • Pamiętaj, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Istotne informacje związane z wyborami samorządowymi znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.czerwionka-leszczyny.pl/wybory_czerw/Wybory_2019_1.html

do góry