Strona główna/Urząd/Aktualności/Wokół Tragedii Śląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia” - konferencja

Wokół Tragedii Śląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia” - konferencja

Aktualności 24 Lutego 2020

Wczoraj w Izbie Tradycji KWK Dębieńsko odbyła się konferencja Wokół Tragedii Śląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia”.

Konferencję poprzedziła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce w intencji deportowanych górników KWK Dębieńsko w roku 1945 i ich Rodzin. Następnie w Izbie Tradycji KWK Dębieńsko rozpoczęła się konferencja mająca na celu upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w 1945 roku.


„Mamy dzisiaj okazję wysłuchać niezwykłych świadectw dotyczących wydarzeń 1945 roku. Za najważniejszy cel konferencji, w której uczestniczymy, uznaliśmy nie tylko umożliwienie, aby te świadectwa wybrzmiały, ale przede wszystkim, by ocalić je od zapomnienia dla przyszłych pokoleń” - podkreślił Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać historii górników KWK Debieńsko deportowanych w 1945 roku, oprócz tego przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945 przedstawili działania i cele przyświecające Stowarzyszeniu.

 
Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, podczas których miały miejsce aresztowania, internowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Liczba bezpośrednich ofiar Tragedii Śląskiej jest trudna do zweryfikowania, według ustaleń historyków przyjmuje się, że podczas tych wydarzeń zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.

 

Konferencję zorganizowali: Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945, Wspólnota Śląska "Ciosek" oraz SITG Koło Terenowe Dębieńsko

 

Zdjęcia prezentujące przebieg konferencji pn. Wokół Tragedii Śląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia"

top_baner
do góry