• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Podsumowanie prac w Parku Furgoła

Podsumowanie prac w Parku Furgoła

Aktualności 22 Grudnia 2022

Zakończyła się rewitalizacja Parku Furgoła. Wczoraj przedstawiciele gminy spotkali się na miejscu inwestycji z wykonawcą zadania.

Podsumowanie prac w Parku Furgoła

W ramach inwestycji powstała pierwsza w gminie tężnia solankowa, odrestaurowano samolot, utworzono górkę saneczkową, labirynt z roślinności, ścieżkę śląskich przyrodników, tory do jazdy na rolkach, plac zabaw. Są także nowe ławki, w tym kilka specjalnych, przystosowanych do przewijania niemowląt i leżaki do wypoczynku w otoczeniu przyrody. Ważną rolę pełnią nowe, liczne nasadzenia roślinności i wiodące przez cały teren parku ścieżki spacerowe. W trosce o ochronę wartości przyrodniczych w parku zostały zamontowane karmniki, budki dla ptaków, nietoperzy i owadów. Odnowiona została także tablica patrona parku. Park jest monitorowany.


Przypomnijmy, że losy tej inwestycji wahały się do samego końca. Pierwszy przetarg po wyłonieniu wykonawcy musiał zostać unieważniony. Wykonawca, mimo wezwań ze strony prowadzącego postępowanie przetargowe ZDiSK-u, nie podpisał umowy. Dopiero drugi przetarg pozwolił wyłonić wykonawcę, który realizację zadania wycenił na ok. 8,7 mln zł.
Jak podkreślają przedstawiciele wykonawcy - Firmy PHU Gawlik rewitalizacja Parku Furgoła nie była łatwym przedsięwzięciem. W trakcie prac, na przeszkodzie stawało wiele czynników. Przede wszystkim inflacja.

„Problemów nie brakowało. Obserwowaliśmy spory wzrost cen materiałów i usług budowlanych - wskazuje Jerzy Walczak, dyrektor ds. realizacji firmy PHU Gawlik. - Było to jednak dla nas bardzo ważne i duże zadanie i dołożyliśmy wszelkich starań, by jego realizacja sprostała oczekiwaniom”.

 

"Poprzez tę inwestycję pielęgnujemy tradycję, ponieważ Park Furgoła ma swoją historię, związaną z istniejącą tu do 2000 roku kopalnią „Dębieńsko”. Mam nadzieję, że atrakcje, które znajdziemy w parku, między innymi tężnia, górka saneczkowa czy tor do jazdy na rolkach przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów. Już teraz, serdecznie zapraszam, aby wiosną odwiedzić to miejsce. Chciałbym także bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tej inwestycji. Dzięki nim udało się zrealizować oczekiwane od wielu lat zadanie" - podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

„Utworzyliśmy przyjazną przestrzeń do wypoczynku - dodaje Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki. - Mała architektura i tereny zielone świadczą o jakości przestrzeni publicznej w miastach, stąd duży nacisk na realizację tego typu zadania. Cieszę się, że wykonawca nie zawiódł, wręcz przeciwnie, współpraca układała się bardzo dobrze, a zadanie było realizowane zgodnie z harmonogramami”.

 

Wiosną, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, teren zostanie udostępniony mieszkańcom.

We wczorajszym spotkaniu na terenie inwestycji uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy - firmy PHU Gawlik z Oświęcimia oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Dyrektor Zarządu Dróg i Służb Komunalnych Piotr Łuc, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa Artur Sola.

do góry