Strona główna/Urząd/Aktualności/Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach

Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 10 Września 2019

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się Narodowe Czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa. Gościem specjalnym, przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną i Urząd Gminy i Miasta święta czytelnictwa był Marek Szołtysek, pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek o związanych ze śląską kulturą.

„Organizując Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach, odpowiadamy na trwający już kilka lata projekt, zapoczątkowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Inicjatywa ta odbywa się w wielu miastach Polski, co ważne, również w naszej gminie. Dziękuję za wielki odzew związany z dzisiejszym spotkaniem oraz za duże zainteresowaniem Narodowym Czytaniem, już od początku organizowania tej akcji w Czerwionce-Leszczynach” - zwrócił się do zgromadzonych Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz odczytał także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników Narodowego Czytania:

„Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. (…) W ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział rekordowa liczba osób. Wierzę, że i tym razem w tak samo licznym gronie przeżyjemy niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczymy radości, jaką daje wspólne czytanie. (…) Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.”

„Narodowe Czytanie jest wyjątkową akcją promującą czytelnictwo. Została ona zapoczątkowana w 2012 roku czytaniem „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach czytaliśmy m.in. „Trylogię”, „Lalkę” czy „Wesele”. W tym roku, z okazji ósmego Narodowego Czytania, jego lekturami wybrano osiem polskich nowel. Narodowe Czytanie to projekt mający łączyć Polaków przy czytaniu największych dzieł literatury polskiej. Nasza biblioteka co roku również włącza się w to wyjątkowe wydarzenie” - podkreśliła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, witając zaproszonych gości.

„Po śląsku katarynka to„lajerka” albo „lajerkastlik” czyli taki „kastlik” - pudełko, w którym „cały czas powtarza się „lajerka” . Kataryniarz z kolei od „lajerki” nazywał się „lajerman” - tłumaczył gość specjalny Marek Szołtysek. Nawiązał również do idei Narodowego Czytania: - Dla czytelnictwa nadeszły trudne czasy. Dzisiaj wiele osób chce przeczytać tylko podpis pod zdjęciem w mediach społecznościach. Stąd takie akcje, jak dzisiejsza, które mają zachęcić młodych do czytania. Czytanie książek jest niezwykle rozwijające. Otrzymujemy nie tylko to, co przeczytamy, ale także to, o czym sobie pomyślimy, co sobie wyobrazimy i dopowiemy”.

Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego oraz metodyk nauczania z WOM przedstawiła zebranym gatunek literacki, jakim jest nowela. Zwróciła także uwagę na wartości artystyczne tych krótkich utworów oraz ich uniwersalne przesłania edukacyjne.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Skarbnik Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Zbigniew Wojtyło, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, ksiądz proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Palowicach Piotr Siemianowski, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz mieszkańcy - miłośnicy literatury.

Utwór B. Prusa przeczytali młodsi i starsi, znani i mniej znani mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, dla których czytanie książek stanowi niezaprzeczalną wartość: Katarzyna Grzegorzek, Wiktoria Mikosz, Marek Profaska, Claudia Chwołka, Katarzyna Chwołka, Sławomir Paluch, Anna Guzior-Rutyna, Janina Binda, Ernestyna Kubecka, ks. Piotr Siemianowski, Justyna Domżoł, Paweł Kania, Oliwia Duraj, Czesław Żemła a także gość specjalny Marek Szołtysek.

Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach

do góry