Strona główna/Urząd/Aktualności/Młodzi Głosują

Młodzi Głosują

Aktualności 8 Października 2019

Już w najbliższą niedziele odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Wiele szkół włączyło się przed nimi w program Młodzi Głosują - w tym również placówki działające w naszej gminie.

Młodzi Głosują to program stworzony i prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, polską organizację pozarządową działającą w sektorze edukacji. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

- umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
- dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów - materiały, infografiki, scenariusze lekcji;
- zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

"Młodzi ludzie - także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy. Program ,,Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej" - podkreślają jego pomysłodawcy. Jedną ze szkół z terenu Czerwionki-Leszczyn, biorących udział w programie jest Szkoła Podstawowa nr 5. 

"Przed nami ważna data. 13 października, wszyscy obywatele państwa polskiego powyżej 18 roku życia, z pełnią praw obywatelskich ruszą do urn wybierać posłów i senatorów do Sejmu VIII kadencji, dlatego nasza szkoła po raz kolejny włącza sie w akcję Młodzi Głosują. Uczniowie uczestniczą w krótkim kurs o demokracji, pluralizmie, partiach i ich programach. Młodzi ludzie zadają sporo pytań, szczególnie o programy i różnice między partiami. Dyskusje pokazały nam, że mamy różne poglądy, postawy polityczne, ale właśnie na tym polega piękno demokracji" - podkreśla Małgorzata Mazur-Zając, nauczycielka historii w SP5. Na potrzeby wyborów, w placówce została wyłoniona również Szkolna Komisja Wyborcza. Jej członkowie w ubiegłym tygodniu przeprowadzili w Czerwionce akcję profrekwencyjną - m.in. w Urzędzie Gminy i Miasta oraz Bibliotece Publicznej. Podczas wizyty w urzędzie uczniowie opowiedzieli o założeniach programu Młodzi głosują, oraz zawiesili plakaty promujące akcję. W spotkaniu uczestniczyli Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner oraz Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł.

 

do góry