Strona główna/Urząd/Aktualności/Koronawirus - opieka nad psami

Koronawirus - opieka nad psami

Aktualności 23 Marca 2020

Fundacja „Jestem głosem tych, co nie mówią” we współpracy z Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny poszukuje wolontariuszy, chętnych do wyprowadzania psów, których właściciele objęci są kwarantanną.

Prosimy o zgłaszanie się osób pełnoletnich, najlepiej mających doświadczenie w kontakcie z psami.

Dodatkowe informacje będą przekazywane podczas indywidualnej rozmowy.

Zgłoszenia można kierować pod nr tel. 32 42 77 543 wew. 22 (pon. - pt. od 7:00 do 15:00).

 

Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie, a przejmującą zwierzę. Psa należy wystawić za drzwi z założoną obrożą lub szelkami oraz przypiętą smyczą (w razie potrzeby z założonym kagańcem). Tymczasowy opiekun zwierzęcia powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nie dotykać smyczy, obroży, ani zwierzęcia bezpośrednio.

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny pełni wyłącznie funkcję pośredniczącą. Nie ponosi odpowiedzialności za ustalanie szczegółów dotyczących opieki nad zwierzętami pomiędzy opiekunem stałym, a tymczasowym oraz za sposób jej wykonania. Nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe w trakcie pełnienia opieki lub w związku z pełnioną opieką.

 

Najważniejsze zalecenia dotyczące tymczasowej opieki nad zwierzęciem, opracowane na podstawie zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz ustaleń z wolontariuszami Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią”

  • Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa. Osoba objęta kwarantanną ma obowiązek wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą. Osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Koniecznie należy założyć rękawiczki jednorazowe.
  • Należy zwrócić uwagę na posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie i ewentualnie chorób zakaźnych oraz na zastosowaną profilaktykę przeciwpasożytniczą.
  • Należy uzyskać informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, sposobie żywienia oraz występujących u zwierzęcia problemach behawioralnych.
  • Trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas spaceru oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy odpinać psa ze smyczy. Zwierzę, którym opiekujemy się tymczasowo nie jest z nami związane, może nie reagować na komendy. W przypadku zwierząt ras uznawanych za agresywne wskazany jest dodatkowo kaganiec, który powinien zostać założony przez właściciela zwierzęcia.
  • Zachęcamy do czipowania zwierząt lub/oraz umieszczania przy obroży adresu z numerem telefonu - w przypadku ucieczki zwierzęcia łatwiej będzie dotrzeć do właściciela.
  • Dobrym pomysłem jest zawiązanie na smyczy ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI, to znak dla innych osób spacerujących z psami, aby nie podchodzili - nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z psami, bez obecności swojego właściciela.
top_baner
do góry