• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Granty PPGR - przekazywanie sprzętu komputerowego

Granty PPGR - przekazywanie sprzętu komputerowego

Aktualności 21 Grudnia 2022

W Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny od 19 do 21 grudnia odbywa się przekazywanie sprzętu komputerowego w ramach programu wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

przekazywanie komputerów uczestnikom projektu

Projekt sfinansowano z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z puli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Uprawnionymi  do skorzystania ze wsparcia byli:

- uczniowie szkół podstawowych i średnich mieszkający na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

- dzieci będące członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunowie prawni) osoby, która pracowała niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej.

przekazywanie komputerów uczestnikom projektu

Mieszkańcy złożyli 146 wniosków. 133 wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane. Przyznano 130 laptopy i 3 komputery stacjonarne. Łączna kwota dofinansowania dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wyniosła 287 971,71 zł, co stanowi sto procent wartości projektu.

„Gdy pojawiły się możliwości pozyskania środków zewnętrznych na zakup komputerów dla uczniów, postanowiliśmy, jako Gmina, z tej możliwości skorzystać - wyjaśnia Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Jest to forma wsparcia dzieci z rodzin popegeerowskich poprzez łagodzenie wykluczenia cyfrowego. Projekt stanowi odpowiedź na czasy, w których żyjemy. Komputer to dziś źrodło wiedzy i pomoc w obszarze edukacji. Dobrze się złożyło, bo akturat jest to także miły prezent pod choinkę”.

„Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne są dziś kompetencje pozwalające swobodnie korzystać z cyfrowych narzędzi. Konieczność prowadzenia nauki zdalnej ujawniła deficyt sprzętu komputerowego i znaczne utrudnienia w dostępie do Internetu. Projekt ma na celu wyeliminowanie tych ograniczeń poprzez wyrównanie szans w dostępie do cyfrowej edukacji” - dodaje Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik.

do góry