• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Gospodynie o miłości. Turniej KGW

Gospodynie o miłości. Turniej KGW

Aktualności 27 Listopada 2023

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się XVI Turniej Kół Gospodyń Wiejskich "Gwara śląska na wesoło".

na pierwszym planie laureatki nagrody publiczności

Wczorajszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich zagwarantował wszystkim zebranym w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym sporą dawkę dobrej zabawy. W tegorocznej edycji Turnieju zmierzyły się gospodynie z Bełku, Czuchowa, Palowic oraz po raz pierwszy KGW ze Stanowic i Szczejkowic. Zadaniem gospodyń było zaprezentowanie scenki kabaretowej na temat "A jo Ci przaja" oraz piosenki nawiązującej do tematu „Miłość wypełnia nasze serca”.

Wszystkie występujące w turnieju Koła zaprezentowały się wspaniale i otrzymały pamiątkowe statuetki, zaś po podliczeniu głosów okazało się, że Nagroda Publiczności, podobnie jak w ubiegłym roku, trafiła w ręce Pań z Palowic.

 

"Serdecznie dziękuję wszystkich Paniom należącym do Kół Gospodyń Wiejskich. Od szestanstu lat, biorąc udział w Turnieju „Gwara śląska na wesoło” dbają o uśmiechy na naszych twarzach i dobry humor. W całej swojej działalności w wyjątkowy sposób troszczą się jednak nie tylko o gwarę śląską, ale także tradycje, zwyczaje, kulturę i dziedzictwo naszego regionu, przekazując wiedzę o nich młodemu pokoleniu. Za wszystko, co robicie kieruję dziś w Waszą stronę słowa uznania i podziękowania. Jesteśmy z Was dumni"

- podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, składając gratulacje przedstawicielkom KGW.

Podziękowania na ręce gospodyń złożyli również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska oraz zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Anna Szymik. Gratulacje złożyły także pomysłodawczyni turnieju Jadwiga Gajewska oraz Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku Ewa Widuch.

Turniej poprowadziła Kapela z Naszego Miasteczka.

Celem Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska. Turniej ma na celu również zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Występy Gospodyń oklaskiwali: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Anna Szymik, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku Ewa Widuch, pomysłodawczyni turnieju Jadwiga Gajewska, radni miejscy i powiatowi, sołtysi, przewodniczący Rad Dzielnic oraz zaproszeni goście.

 

 

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich "Gwara Śląska na wesoło"

do góry