Strona główna/Urząd/Aktualności/Czas "Szlachetnej Paczki"

Czas "Szlachetnej Paczki"

Aktualności 16 Grudnia 2013
 

Za nami XIII Finał Szlachetnej Paczki a zarazem pierwszy w rejonie Czerwionka – Leszczyny. „Śmiało można powiedzieć, że wolontariusze oraz darczyńcy stanęli na wysokości zadania!” - podsumowuje Aleksandra Tesluk, liderka rejonu w Czerwionce-Leszczynach.

 

 

W tegorocznej edycji w projekcie udział wzięło 16 wolontariuszy – Martyna, Aneta, Basia, Ania, Magda, Monika, Edyta, Ola, Klaudia oraz Rafał, Daniel, Adam, Dawid, Marcin, Grzegorz i Michał.  Przez ostatnie miesiące każdą wolną chwilę poświęcali Paczce, przeszli szkolenie, spotykali się z rodzinami, dzielnie walczyli z dokumentacją, kontaktowali się z darczyńcami i przybywali na każde spotkanie organizacyjne rejonu.

Nieraz zetknęli się z wielkim ubóstwem rodzin, co było trudnym, ale jakże ważnym doświadczeniem dla nich samych. Każdy mógłby dać wyjątkowe i bogate w przeżycia świadectwo tego „szlachetnego” czasu. Niektórzy już chętnie przelali swoje emocje i myśli na papier. Jedna z wolontariuszek, napisała: „W naszej ekipie były zupełnie nowe osoby, które nigdy nie miały styczności ze Szlachetną Paczką, a ja miałam wrażenie, że już kolejny raz uczestniczą w tym projekcie! (…) Szlachetna Paczka to praca zespołowa. Widać to było w każdej sytuacji naszego projektu! Każdy pomocny, uprzejmy i miły…!”.

Jeden z nowych wolontariuszy napisał ujmującego maila: „Był to dla mnie okres, w którym mogłem zastanowić się nad sensem swojego życia. Udział w projekcie pokazał mi jak ważne w naszym życiu są kontakty między ludźmi. Pozwolił mi lepiej poznać siebie i stać się odrobinę lepszym człowiekiem… Gdyby nie Paczka, nie poznałbym tylu wspaniałych ludzi i nigdy w życiu nie byłbym świadom jak ludzie mają ciężko w życiu. Udział w Szlachetnej Paczce to autentycznie coś więcej niż zwykła pomoc, to mnóstwo doświadczeń i znajomości”.

Młodzi wolontariusze okazali się fantastycznymi, pełnymi miłości, ciepła i szacunku ludźmi, którzy garnęli się do pracy i pomocy. Podczas trzech finałowych dni 6-8 grudnia br. w magazynie, którym na tych kilka dni stała się sala w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce, przy świątecznej muzyce i wspaniałych dekoracjach spotykali się wolontariusze z darczyńcami. Popijając herbatę rozmawiali o tym jak wyglądały przygotowania paczek i ile radości czerpali z tego wszyscy. Był to bez wątpienia niezwykły czas.

 

Darczyńcami okazali się ludzie nie tylko z naszej gminy ale i także okolicznych miejscowości takich jak Żory, Racibórz, Pszczyna, Katowice. „Przywędrowała również do nas paczka prosto z Warszawy. Nasz magazyn stał się również pomocą dla województwa świętokrzyskiego – darczyńcy z gminy przygotowywali paczki dla rodzin z Kielc. Darczyńcami były nie tylko osoby indywidualne – rodziny, grupy znajomych, ale również klasy szkolne, szkoły, przedszkola, zakłady pracy…” - wyjaśnia A. Tesluk.

W inicjatywę włączyli się także pracownicy Urzędu Gminy i Miasta, udało im się spełnić wszystkie marzenia potrzebującej rodziny. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli wspaniałe paczki przygotowano także w gminnych placówkach oświatowych – np. Przedszkolu nr 1, Przedszkolu nr 8, Przedszkolu nr 10. Dziękujemy darczyńcom!

 

W tym roku pomoc otrzymały 42 rodziny, zaś paczki przygotowało w sumie około 1008 osób. Do potrzebujących rozwieziono 635 kartonów z żywnością, artykułami chemicznymi, odzieżą, innymi rzeczami, a także opałem, sprzętem RTV i AGD oraz meblami. Rekord darczyńcy to zorganizowanie 36 paczek dla jednej rodziny. Ostatecznie obliczono, że wartość wszystkich prezentów od darczyńców wyniosła ok. 107 920 zł.

Prócz wolontariuszy, rodzin i darczyńców w życiu Drużyny pojawiło się wielu dobroczyńców, którzy wspierali Szlachetną Paczkę w różny sposób.

„Patronat nad naszymi działaniami objął Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny przygotowując m.in. specjalne koszulki dla wolontariuszy, oraz pomagając w organizacji Gali Rejonu. Wspierały nas także m.in. Cukiernia Król, Pan Jacek – kurier z Siódemki oraz pan Łukasz (przywozili do rodzin paczki), OSP w Czerwionce, Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Kultury, nasi proboszczowie, gazety: Kurier, iRG, Nasze Miasto, Telewizja TVT, oraz osoby indywidualne…” - wylicza A. Tesluk. - Liczby są po prostu ogromne! Dlatego też jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim za ich obecność i wspaniały dar serca. Pomimo wielu moich obaw, które wiązały się z debiutem Paczki w naszym rejonie, okazało się, że były one niepotrzebne. Każda rozmowa z wolontariuszem, darczyńcą ubogacała nas nawzajem. Niesamowite jest to, że ludziom wciąż się chce… chce pomagać, działać… zmieniać świat. Wspólnie przyczyniliśmy się do tego, by choć na chwilę ulżyć cierpieniom tych, którzy często z przyczyn niezależnych od nich znaleźli się w tak trudnej sytuacji materialnej. A co najpiękniejsze – czasem sama paczka była tylko dodatkiem do tego, co było ważniejsze – rozmowy, spotkania wolontariusza, darczyńcy z rodziną. Filiżanka kawy w magazynie, ciasto u rodziny specjalnie upieczone dla darczyńcy na tą okazję” - dodaje liderka.

 

Zapraszamy wszystkich darczyńców, dobroczyńców oraz wolontariuszy na oficjalne podsumowanie tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki, które odbędzie się 19 stycznia 2014 r. w Centrum Kulturalno- Edukacyjnym.

 

do góry