• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/„Budynek Gminny - historia biblioteki i OSP

„Budynek Gminny - historia biblioteki i OSP

Aktualności 20 Listopada 2023

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” przez kilka miesięcy realizowało projekt popularyzujący lokalną historię dotyczącą budynku gminnego, w którym dziś mieści się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej.


uczestnicy projektu w Bibliotece Śląskiej

Projekt dofinansowany przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny jest kontynuacją i zarazem zakończeniem działań projektu realizowanego w 2021 r. pn. „Budynek Gminny- historia, funkcje, znaczenie". Polega na odkryciu no nowo historii i znaczenia budynku - obecnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynach.

 

Okazuje się, że w prawie stuletniej historii tego budynku zwanego także „Domem Gminnym” miały siedzibę ważne instytucje dla Leszczyn: samorząd gminny, biblioteka, przedszkole i najdłużej, także obecnie, OSP Leszczyny.

 

„Tym razem zajęliśmy się historią ochotniczego pożarnictwa oraz czytelnictwa na Górnym Śląsku i Leszczynach. W naszym, już dwunastym wydawnictwie, przekazujemy mieszkańcom nie tylko historię tego miejsca, ale także sylwetki ludzi ją tworzących. Zrobiliśmy to we współpracy z OSP Leszczyny, SP1 oraz leszczyńskimi seniorami. Uczestnicy projektu zapoznali się z początkami czytelnictwa w naszej gminie, sposobami gromadzenia zbiorów , a następnie odwiedzili nowoczesną, współczesną Bibliotekę Śląską. Również wycieczka do Muzeum Śląskiego uświadomiła uczestnikom projektu konieczność dbania o dziedzictwo kulturowe regionu” - podsumowuje Prezes SPL „Dzwon” Krzysztof Kluczniok.

zdjęcia ilustrujące przebieg projektu

do góry