Strona główna/Urząd/Aktualności/Biblioteka - tu się dzieje!

Biblioteka - tu się dzieje!

Aktualności 8 Sierpnia 2018

Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach wraz z Fundacją Szafa Gra z Ornontowic we wrześniu rozpoczyna realizację projektu pn. „Biblioteka - tu się dzieje” w ramach programu „Partnerstwo dla Książki” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Z wielką radością powracamy do Czerwionki-Leszczyn z kolejnym projektem. Rolą Fundacji Szafa Gra jest wspieranie instytucji takich jak tutejsza Biblioteka Publiczna - to niezwykłe miejsce, które stale się rozwija. Cieszę się, że jako animator kultury mogłam po raz drugi zaproponować cykl działań, które łączą wieloletnią tradycję Biblioteki z naszymi twórczymi pomysłami. Zapowiada się sporo wrażeń!" - mówi Sandra Staletowicz, animatorka kultury i koordynator projektu.

Działania w ramach projektu składają się z trzech komponentów. Pierwszy z nich to szkolenia bibliotekarzy, dzieki którym uzyskają oni nowe umiejętności, pomocne przy formowaniu miejscowej sfery kulturalnej. Bibliotekarze zmierzą się z pytaniem, czy filia biblioteki w małym sołectwie powinna dziś w ogóle istnieć, a jeśli tak, jak powinna wyglądać i funkcjonować? "Na pierwsze pytanie znamy odpowiedź - wierzymy, że wszystkie z dziewięciu filii Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach są niezbędne. Chcemy jednak wspólnie z czytelnikami i animatorami kultury sprawdzić, jak brzmią i wyglądają zmiany, których jesteśmy w stanie razem dokonać, aby odmienić nieco oblicze tych małych instytucji" - podkreślają bibliotekarki. W drugim kroku współpracujący z Biblioteką Publiczną animatorzy Fundacji Szafa Gra oraz zaprzyjaźnieni artyści przeprowadzą drobne interwencje w wizerunku biblioteki oraz włączą się w pomoc przy realizacji Gabinetu Literatów: Wilhelma Szewczyka, Stanisława Krawczyka i Zdzisława Pietrasa, w którym pamiątki i rękopisy poety Stanisława Krawczyka doczekają się stałej ekspozycji. Gabinet Literatów mieścić się będzie w Bibliotece Centralnej przy ul. 3 Maja 15. "Biblioteka w środowisku lokalnym ma do spełnienia wiele zadań społecznych, jednym z nich jest przypominanie mieszkańcom o ich tożsamości i kulturalnym dorobku środowiska. Dlatego bardzo się cieszę, że tworząc Gabinet Literatów będziemy mogli uporządkować i usystematyzować pamiątki oraz dzieła trzech literatów pochodzących z Czerwionki-Leszczyn" - mówi Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Trzeci krok projektu to zaproszenie do odmienionych miejsc cenionych pisarzy, ilustratorów oraz osobowości kultury. W ten sposób zostaną zrealizowane kluczowe dla celów programu działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz grup społecznych nie będących aktywnymi uczestnikami życia literackiego.

Całkowity koszt zadania wynosi 37 500, wkład Biblioteki w realizację zadnia to 7500, zaś 30 000 zł to środki z programu MKiDN.

Projekt “Biblioteka - tu się dzieje” rozpoczyna we wrześniu Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.

do góry