Strona główna/Urząd/Aktualności/Biblioteka na jubileusz

Biblioteka na jubileusz

Aktualności 13 Sierpnia 2012

W związku z obchodami roku jubileuszowego Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach zorganizowała i zaprosiła mieszkańców do udziału w licznych konkursach oraz wydarzeniach poświęconych dawnemu i współczesnemu obliczu miejscowości.

"Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny – mówi Gabriela Cisek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. - Zwłaszcza archiwalnych zdjęć napłynęło do nas sporo. To perełki, prawdziwy rarytas. Wiele z nich przedstawia zapomniane oblicze naszego miasta. Na podstawie kilkudziesięciu najciekawszych fotografii zorganizowaliśmy wystawę prezentującą panoramy i życie mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Obserwujemy, że osoby, które odwiedzają bibliotekę poświęcają też czas, aby przyjrzeć się naszej nowej wystawie. Długo analizują poszczególne miejsca uwiecznione na zdjęciach, przywołują wspomnienia. To miłe i pełne emocji chwile" – podsumowuje G. Cisek.
"Będąc w bibliotece zobaczyłam informacje o konkursie i planowanej wystawie – mówiMarzena Hnida, mieszkanka Czuchowa. - Ponieważ mamy w domu sporo dawnych zdjęć naszej miejscowości – postanowiłam je udostępnić. Fotografie pochodzą z archiwów domowych moich, mojej mamy, babci i cioci. To dla nas ważne i cenne pamiątki rodzinne. Cieszę się, że tworzą wystawę i podobają się odwiedzającym bibliotekę".
Gabloty w bibliotece przedstawiają głównie początek XX wieku. Są pejzaże znad Tamy, apteka w Czerwionce, rynek, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, familoki, kadry z wesela na familokach, zdjęcie kina w Czerwionce z ok. 1940 roku, sklep kolonialny p. Baron z lat 30-tych, fotografie przedstawiające budowę probostwa przy kościele w Czerwionce, kopalnię w latach 20-tych, archiwalne zdjęcia z klubu Górnik Czerwionka, zespołu artystycznego KWK Dębieńsko i OSP z lat 30-tych. 
"Najwięcej archiwalnych fotografii dostarczyli państwo Gajda, Ogierman, Hnida i Woźnica - wyjaśnia G. Cisek. - Natomiast z obecnych krajobrazów najczęściej otrzymywaliśmy zdjęcia familoków, biblioteki, ratusza w Czerwionce czy kopalni". 

Poza konkursem fotograficznym biblioteka zorganizowała także konkursy dla dzieci i młodzieży. Pierwszy z nich dotyczył zaprojektowania wzoru graficznego pieczęci jubileuszowej miasta. 

"Wpłynęło około 30 prac. Najczęściej przedstawiały one logo Gminy i Miasta, były także wzory z herbem, familokami, hałdami, kopalnią, mapą naszej miejscowości, a nawet tortem i zegarem z " 50-tką" - opowiada G. Cisek.  Pierwsze miejsce przyznano trzynastoletniej Katarzynie Falkiewicz z ZS nr 2 w Czerwionce. Opiekunką laureatki jest pani Ewa Bartoszek.

Sporym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców cieszył się także konkurs plastyczny pn. "Czerwionka-Leszczyny. Moje miasto". Dziecięce prace przyciągają uwagę kolorami. Radosne obrazki prezentują place zabaw, ulicę 3 mają, bloki, szkołę, hałdy, a także zabytkowe czerwone familoki.
W tym konkursie biblioteka wyróżniła: Oliwię Solich, Sylwię Solich, Krzysztofa Gądka, Sonię Zimek, Beatę Wyleżuch, Natalię Sadowską i Justynę Trzmielak.

Wszyscy laureaci konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną zostaną nagrodzeni podczas imprezy urodzinowej miasta, która odbędą się 8 września na terenie hali przy ul. 3 Maja w Czerwionce.

"Postanowiliśmy także, przy tej okazji, nagrodzić i uhonorować naszych najwierniejszych czytelników, którzy od wielu wielu lat korzystają z oferty biblioteki – wyjaśnia G. Cisek. Halina Dębińska, Krystyna Mazur, Alfred Harazim, Alicja Szymiczek, Ewelina Grzomba, Eugenia Zieleźna, Małgorzata Potempa, Teresa Konsek, Bronisław Konsek - te osoby – może nie od pięćdziesięciu lat, ale niektóre z nich już od ponad trzydziestu korzystają z oferty naszej biblioteki, regularnie odwiedzają placówki i wypożyczają książki. Wiemy, ze biblioteka to dla nich bardzo ważne miejsce".

Z okazji roku jubileuszowego biblioteka zaproponowała także mieszkańcom udział w cyklu spotkań pn. "Ludzie pióra, pędzla". 

"Gościliśmy m.in. Halinę Chowaniec. Malarka i poetka – mieszkanka Stanowic podczas spotkania opowiadała o zamiłowaniu do przyrody i otaczającego ją świata. Jej obrazy i wiersze są wynikiem medytacji i melancholijnego odbioru rzeczywistości" - przypominają pracownicy biblioteki.
Odbyło się także spotkanie z podróżnikiem, publicystą i byłym dyrektorem KWK Dębieńsko – Andrzejem Kapłankiem. Gość pasjonująco opowiadał o swoich dalekich podróżach, mile wspominał także chwile spędzone w Czerwionce-Leszczynach.
Biblioteka gościła także m.in. poetkę z Czerwionki Genowefę Błałt, grafika, fotografika, plastyka Mateusza Rybkę
Wielką frajdę dla najmłodszych czytelników książnicy stanowiło spotkanie z pracownikiem MOK-u, znawcą kultury Japonii – Januszem Lukaszczykiem. Dzieci z uwagą wysłuchały bajek japońskich przeczytanych przez zaproszonego gościa, miały okazję dowiedzieć się więcej na temat kultury japońskiej i obyczajów panujących w tym kraju. Z chęcią nauczyły się też kilku słów w jęz. japońskim.

Jubileusz 50 -lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom stanowił także dla pracowników biblioteki inspirację do zorganizowania spotkań poświęconych historii miasta. "Do udziału w tych wydarzeniach zaprosiliśmy dzieci, które uczęszczają do czerwieńskich przedszkoli" - informują pracownicy biblioteki.

do góry