• język migowy

Jēkabpils

Jekabpils Jēkabpils (miasto Jakuba po polsku Jakubowo)

dziewiąte, co do wielkości miasto na Łotwie, położone w regione Selija. Od stolicy Łotwy - Rygi oddalone o 145 km. Miasto liczy 26 tysięcy mieszkańców. W jego skład wchodzą dwie dzielnice położone po przeciwległych stronach rzeki Daugawy (Dźwiny): Jēkabpils i Krustpils.

Miasto partnerskieNa terenie miasta funkcjonuje 6 szkół ogólnokształcących, 5 przedszkoli, 5 filii szkół wyższych, colege, szkoły: plastyczna, muzyczna i sportowa, Centrum dzieci i młodzieży, 4 biblioteki i 2 galerie sztuki. Jēkabpils posiada 5 słynnych na całą Łotwę budowli architektonicznych, w tym słynny zamek Krustpilski z roku 1237.

Miasta partnerskie

Najważniejszą gałęzią produkcyjną w mieście jest tartak z szeroko rozbudowanym zapleczem handlowym. Ważną gałęzią ekonomiczną jest budownictwo, rozwija się gospodarka spożywczo-rolna i bawełniano-tekstylna. Jēkabpils utrzymuje kontakty partnerskie z miastami w całej Europie, w Polsce z Sokołowem Podlaskim i Czerwionką-Leszczynami, w Niemczech - Melle, w Estonii - Mardu, w Rosji - Narofominsk.

 

Miasta partnerskieW dniu 27 czerwca 2004 roku w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Czerwionce-Leszczynach doszło do podpisania porozumienia o nawiązaniu stosunków partnerskich z miastem Jēkabpils. Stronę łotewską reprezentował mer miasta Jēkabpils - Leonĭds Salcevičs oraz Vladimirs Ždanoks - deputowany. Gościem honorowym była Biruta Bĕra - I sekretarz łotewskiej ambasady. W imieniu władz samorządowych gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny porozumienie podpisał burmistrz Marek Kornas. Świadkami tego uroczystego aktu byli m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Janiszewski, starosta rybnicki Damian Mrowiec, przewodniczący Rady Powiatu Antoni Bluszcz oraz grupa miejscowych radnych i pracowników samorządowych.

top_baner
do góry