Strona główna/Urząd/Aktualności/Złote Cygaro Wilhelma wręczone

Złote Cygaro Wilhelma wręczone

Aktualności 23 Września 2019

W miniony piątek w „Starej Piwnicy” odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Złote Cygaro Wilhelma”. To już dwudziesta trzecia edycja imprezy, odbywającej się cyklicznie w Czerwionce-Leszczynach.

 

139 osób, w tym 2 z Czerwionki-Leszczyn, 5 z powiatu rybnickiego, 37 z województwa śląskiego a 102 z pozostałych województw, 79 mężczyzn, 60 kobiet - tak w liczbach przedstawiają się uczestnicy tegorocznej edycji Konkursu o Złote Cygaro Wilhelma. Jury w składzie: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel, dr Ewa Bartos oraz dr Paweł Majerski dopuściło do finału konkursu wiersze twórców posługujących się godłami: PEPE, MOJRA, DUDEK, TRUM, RUKOLA SPOD TRAKTORA oraz WINKIEL i to właśnie oni walczyli w piątkowy wieczór o główną nagrodę - Złote Cygaro Wilhelma oraz nagrodę publiczności - „wielką tytę maszketów”.


„Myśląc o Konkursie o Złote Cygaro Wilhelma myślimy tak naprawdę o dwóch poetach związanych z miejscowością w której się znajdujemy. Pierwszy z nich, Stanisław Krawczyk, pochodzący z Czeladzi, poeta wielki i charakterystyczny, którego serce przyrosło na stałe do Czerwionki-Leszczyn i Wilhelm Szewczyk, wielki poety i pisarz, który pochodził stąd. Tych dwóch ludzi, jeden przyjezdny, mogłoby się wydawać „obcy”, ale „obcy który wrósł”, oraz ten który tutaj "wyrósł" sprawiło, że mała miejscowość, Czerwionka-Leszczyny zaczęła być znana. - mówiła dr Ewa Bartos, pełniąca funkcję przewodniczącej jury, w zastępstwie nieobecnego prof. Mariana Kisiela.

 


Po prezentacji wierszy, jury przyznało nagrody i wyróżnienia, podkreślając, że poziom zaprezentowanych utworów był niezwykle wysoki:

 I miejsce - Małgorzata Januszewska (MOJRA)

II miejsce - Czesław Markiewicz (PEPE)

III miejsce - Janusz Pyziński (DUDEK)

 
Wyróżnienia:

Artur Sowa (WINKIEL)

Paulina Waszkiewicz (RUKOLA SPOD TRAKTORA)

Bartosz Konstrat (TRUM)

 

Nagroda publiczności - „wielka tyta maszketów” trafiła do Artura Sowy

 
Jak co roku, swoją nagrodę przyznała również prof. Grażyna Barbara Szewczyk, córka Wilhelma Szewczyka. Wyróżnienie to trafiło do Mariusza Szczepaniaka, posługującego się godłem CZARNA TRAWA. „Wyróżniłam nagrodą wiersz Hałda. Powód jest prosty - hałdy towarzyszyły ojcu od dzieciństwa, wyrósł w tym krajobrazie, była to dla niego z jednej strony przestrzeń realna, ale z drugiej przestrzeń magiczna. Do hałd powracał powracał również przez całe życie w swojej twórczości. Hałda symbolizuje losy ludzi mieszkających tutaj, młodszych, starszych, ich przeżycia, często dramatyczne" - mówiła prof. Grażyna Barabara Szewczyk, argumentując swój wybór. 

Uczestnikom konkursu gratulował również Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. „Już od wielu lat, we wrześniu spotykamy się w „Starej Piwnicy” by wysłuchać twórczości osób z różnych zakątków Polski. Jesteśmy w szczególnym momencie dla Śląska, obchodzimy 100. rocznicę wybuchu powstań śląskich. Przed nami jednak kolejny jubileusz - już za dwa lata spotkamy się tutaj na dwudziestym piątym Konkursie o Złote Cygaro Wilhelma. - mówił Burmistrz. - To wyjątkowy konkurs, który uświadamia nam z całą mocą, że chociaż umiera poeta, jego twórczość zostaje dla przyszłych pokoleń, które odkrywają ją na nowo" - dodał.

 
Finalistów oklaskiwali także Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, radni miejscy i powiatowi, Przewodniczący Stowarzyszenia im. Wilhelma Szewczyka Michał Skop, bliscy laureatów oraz miłośnicy twórczości Wilhelma Szewczyka.

do góry