Strona główna/Urząd/Aktualności/Zamek w Leszczynach dzwoni. Odbierz i posłuchaj historii miejsca

Zamek w Leszczynach dzwoni. Odbierz i posłuchaj historii miejsca

Aktualności 13 Stycznia 2021

Tuż po zakończonych pracach kompleksowej rewitalizacji zameczku i jego otoczenia, Urząd Gminy i Miasta przygotował wyjątkową aplikację, która opowiada o historii leszczyńskiego zameczku.

 Na zdjęciu: Telefon z włączoną aplikacją Poznaj historię na tle Zameczku w Leszczynach

Fascynująca historia miejsca

Prace wykonane podczas rewitalizacji są naprawdę imponujące. Zostały one wykonane z wielkim szacunkiem dla dziedzictwa historycznego. Przypomnijmy, że celem inwestycji było nawiązanie do pierwotnego kształtu zameczku. A ten powstał w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” - Konrada Bartelta. Nowa siedziba została wybudowana specjalnie dla drugiej żony Bartelta - Ernestyny. Warto dodać, że zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd.

Pocztówka z 1906 roku przedstawiająca leszczyński Zameczek

„Zadanie zostało zakończone, teraz chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, aby odkrywali historię tego miejsca. Mamy nadzieję, że opracowana aplikacja sprawi, że nieco inaczej spojrzą na codziennie mijany zabytek” - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM.
To właśnie tymi drzwiami do wielkopańsko urządzonych pomieszczeń wbiegał energiczny Konrad Bartelt, o którym wieś mówiła swojsko „Bartek”, to tutaj, wokół zameczku, wśród ogrodów kwiatowych i roślin egzotycznych przechadzała się elegancka Pani Ernestyna.

Archiwalne zdjęcie leszczyńskiego Zameczku i otaczających go ogrodów

„Zachęcamy, aby mieszkańcy i turyści zapoznali się z minisłuchowiskiem, które obejmuje kilka wątków dotyczących losów rodu Barteltów, niech stanowi ono dobrą inspirację, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat historii najbliższej okolicy. Miejsce, w którym dziś mamy okazję spacerować, ponad 130 lat temu było świadkiem wielu wspaniałych, ale i tragicznych wydarzeń. Historia zameczku i jego właścicieli jest fascynująca. Znajdziemy tutaj miłość, walkę o pieniądze i wpływy, a także szczęśliwe, idylliczne wręcz chwile, przeplatane wielkimi tragediami” - dodaje H. Piórecka-Nowak.


Jak to działa?

Zapraszamy na spacer wokół zameczku ze smartfonem w ręku. Wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i...odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można też po prostu kliknąć w link

https://www.poznajhistorie.pl/monument/czl-zamek.

 

Posłuchamy rozmowy, która przeniesie nas w czasie.

 Na zdjęciu: Zameczek w Leszczynach

 

Minisłuchowisko zostało nagrane przez aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, a jego treść przygotowana na podstawie A.Ostroch „Śląsk romantyczny”, W. Zieleźna „Leszczyny. Właściciele majątku, kolonie i przysiółki”, archiwalne zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości K. Klucznioka.

 

 

Zgodnie z zamierzeniem projektu, park i sam obiekt zameczku mają służyć lokalnej społeczności.
W zameczku prowadzona będzie integracja lokalnej społeczności poprzez m.in. wydarzenia kulturalne, pikniki, zabawy dla dzieci, spotkania tematyczne. W obiekcie znajdują się sale szkoleniowo-konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a także Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci. Teren wokół zameczku obfituje w atrakcje dla różnych grup wiekowych. Jest siłownia, urządzenia „street workout”, plac zabaw, stanowiska do rodzinnego grillowania, miejsca do wypoczynku przy stawie, boisko do siatkówki i koszykówki, które zimą można zmienić w atrakcyjne lodowisko.
do góry