Zakończyła się "Akcja Studnia"
Zakończyła się "Akcja Studnia", którą z okazji Światowego Dnia Wody obchodzonego w marcu, przeprowadziło i koordynowało Przedszkole Nr 3 im. Janusza Korczaka w Czerwionce-Leszczynach. Dzięki sukcesowi akcji w miejscowości Komsilga w Burkina Faso powstanie studnia głębinowa, która będzie służyć mieszkańcom.
Akcja skierowana była do mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a jej celem było zarówno podniesienie świadomości na temat wartości wody i solidarności z osobami potrzebującymi, jak i zebranie środków na budowę studni zapewniającej dostęp do czystej wody pitnej.
Przedszkole nr 3 im. Janusza Korczaka, wspólnie z Fundacją „Sięgnij Nieba”, w ramach akcji wsparło budowę studni w miejscowości Komsilga w Burkina Faso (link do projektu: https://siegnijnieba.pl/budowa-studni/burkina-faso-komsilga), której koszt wynosi 37 200,00 złotych.
Studnia, która powstanie w wiosce, pomoże jej mieszkańcy uporać się z poważnym problemem dostępu do wody. Na terenie wioski jest tylko jedna studnia głębinowa, która została wybudowana przez rząd przy szkole podstawowej i jest ona przeznaczona tylko dla uczniów. Mieszkańcy nie mają łatwego dostępu do szkolnej studni z pompą - średnia odległość do niej to 4 kilometry, a niektóre domy oddalone są nawet 10 kilometrów od szkoły.
Budowa studni ma na celu:
- poprawę zdrowia mieszkańców - prawie 90% wszystkich chorób na świecie jest spowodowanych przez brak świeżej wody pitnej, niewystarczających warunków sanitarnych i braku higieny. Z powodu braku świeżej wody pitnej co roku na świecie ginie 2,2 miliona istnień ludzkich.
- umożliwienie edukacji - choroby dzieci z powodu braku dostępu do czystej wody powodują nieobecność w szkole lub porzucenie nauki. To jeden z głównych powodów, dla których dzieci w krajach Trzeciego Świata źle się uczą lub odbierają gorsze wykształcenie. Bez wody zdatnej do picia edukacja jest abstrakcją.
- rozwój ekonomiczny - każdego roku dzieci i kobiety w Afryce spędzają 40 miliardów godzin nosząc wodę z innych miejscowości. 2/3 osób, które nie ma dostępu do bieżącej wody pitnej żyje za 7 złotych dziennie. Połowa z tej grupy żyje za mniej niż 4 złotych dziennie.
"O przebiegu "Akcji Studnia" informowaliśmy na bieżąco na stronie: https://www.facebook.com/people/Gminna-Akcja-Studnia/61573907752764/. Utworzyliśmy także platformę licytacyjną: https://www.facebook.com/share/g/1Hv9ucXUBe/?mibextid=wwXIfr, gdzie uczestnicy mogli oferować i nabywać przedmioty na rzecz budowy studni
- mówią koordynatorki akcji: Blanka Marczewska i Katarzyna Natanek, nauczycielki Przedszkola Nr 3 im. Janusza Korczaka w Czerwionce-Leszczynach.
Ambasadorką Akcji została szpadzistka Alicja Klasik, która aktywnie promowała inicjatywę oraz przekazała na licytację koszulkę ze swoim autografem"
- dodają.
Informacje o możliwości zaangażowania się w akcję zostały przekazane do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Gminy, a także rozesłane do parafii, lokalnych przedsiębiorstw oraz mieszkańców Czerwionki-Leszczyn w formie ulotek i plakatów rozpowszechnianych podczas przemarszu przedszkolaków ulicami miasta.
"W akcji wzięło udział pięć przedszkoli i trzy szkoły podstawowe, a także liczni indywidualni darczyńcy. Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które wsparły akcję poprzez indywidualne wpłaty, zbiórki w placówkach oświatowych oraz pomoc w rozpowszechnianiu informacji. Szczególne podziękowania kierujemy do: Pracowników, Rodziców i Dzieci z Przedszkola Nr 3 im. Janusza Korczaka za pomysł, organizację, zaangażowanie oraz przekazane wpłaty, pozostałych zaangażowanych placówek tj.: oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 8, Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Przegędzy, Szkole Podstawowej im. Franciszka Rducha w Bełku, Przedszkolu Nr 10 im. Juliana Tuwima, Przedszkolu Nr 11 im. Jana Brzechwy, Przedszkolu Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” oraz Zespołowi Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne. Nie możemy zapomnieć oczywiście o indywidualnych darczyńcach, którzy dokonali wpłat, które pozwoliły na zgromadzenie pełnej kwoty niezbędnej do budowy studni. Słowa Janusza Korczaka: „Być człowiekiem znaczy… pomagać innym” znalazły swoje odzwierciedlenie w postawie naszej społeczności. Dzięki wspólnemu wysiłkowi przyczyniliśmy się do zapewnienia dostępu do czystej wody osobom, które dotychczas musiały pokonywać wiele kilometrów w jej poszukiwaniu"
- podkreślają Blanka Marczewska i Katarzyna Natanek.
Akcja odbywała się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.