Strona główna/Urząd/Aktualności/Z uczuciem dla zwierzaków

Z uczuciem dla zwierzaków

Aktualności 12 Lutego 2020

Już po raz drugi do nietypowego świętowania walentynek zachęca Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

„W tym wyjątkowym czasie pamiętajmy o tych, od których otrzymujemy moc bezinteresownej i bezwarunkowej miłości - naszych czworonożnych przyjaciołach. By zwrócić uwagę na los bezdomnych zwierzaków, zaproponowałyśmy w ubiegłym roku akcję walentynkowego wsparcia psów i kotów. W porozumieniu z dyrektorem ZDISK-u i wolontariuszami działającymi na rzecz zwierząt zachęciłyśmy do udziału w tej inicjatywie. Odzew mieszkańców było niesamowity! Nie mieliśmy więc żadnych wątpliwości, że tę walentynkową akcję trzeba powtórzyć” - mówią Hanna Piórecka-Nowak i Katarzyna Mazur z UGiM, pomysłodawczynie akcji.

Z walentynkową myślą prowadzona jest zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt. To one cierpią porzucone, głodzone, bite i krzywdzone przez człowieka. Potrzeby bezdomnych czworonogów wskazali wolontariusze z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagają zwierzakom w potrzebie - Sabina Laskowska i Ireneusz Piontek.

„Prosimy o karmę (dla kotów karma sucha i mokra, dla psów głównie mokra), smycze, obroże, preparaty przeciwko kleszczom. Odrobinę radości naszym podopiecznym sprawią też zabawki dla zwierząt, zwłaszcza, że w ostatnim czasie trafiają do nas przede wszystkim niechciane szczeniaki” - wyliczają wolontariusze.

Aby uwrażliwiać najmłodszych mieszkańców na los bezdomnych zwierząt, UGiM przygotował niespodziankę dla każdego dziecka, które pod opieką rodziców lub dziadków przyniesie upominek. Jest nią dyplom z podziękowaniem za szlachetne serce okazane zwierzętom w potrzebie.

Prezenty dla potrzebujących zwierzaków można składać w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (ul. Parkowa 9, Punkt Informacyjny w godz. pracy Urzędu) oraz w ZDISK-u (ul. Polna 6, portiernia, czynne codziennie przez całą dobę) od 14 do 28 lutego br.

Warto podkreślić, że co roku z budżetu Gminy kierowane są środki finansowe w ramach współpracy ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt (wyłapywanie zwierząt, dowóz do schroniska, przetrzymywanie w schronisku, zapewnienie niezbędnej opieki weterynaryjnej). Koszt tegorocznej umowy ze schroniskiem to kwota ok. 76 tys. zł.

Gmina przekazuje również środki finansowe w wysokości 5,5 tys. zł rocznie na zakup karmy w celu dożywiania wolno żyjących kotów.

W ubiegłym roku z budżetu gminy przekazano także ok. 10 tys. zł na sterylizację kotów. Jak podkreśla Sabina Laskowska, to niezwykle ważne zadanie - konieczne i bardzo potrzebne. Brak sterylizacji oznacza masowe umieranie kociąt i kotek z głodu, chorób, a także z braku opieki weterynaryjnej, a czasami również powodu okrucieństwa ludzi.

Okazuje się bowiem, że wciąż wielkim problemem jest znęcanie się nad zwierzętami, głodzenie ich, niechęć do udzielania im pomocy w chorobie, skazywanie na śmierć w męczarniach i katowanie zwierząt.

„A to właśnie czworonogi kochają nas bezwarunkowo! Uczmy się od nich zaufania, szacunku, akceptacji i doceniania najprostszych radości” - zaznaczają wolontariusze.

 

Zachęcamy do udziału w akcji i wsparcia porzuconych zwierząt.

do góry