Strona główna/Urząd/Aktualności/Z pomocą dla potrzebujących

Z pomocą dla potrzebujących

Aktualności 28 Sierpnia 2017

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w miniony piątek, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny na rzecz Gminy Dziemiany (woj. pomorskie), która dotkliwie ucierpiała po przejściu nawałnic.

 

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski rozpoczął swoje wystąpienie podczas sesji Rady Miejskiej od złożenia podziękowań na ręce przedstawicieli służb Gminy i Miasta, niosących pomoc rodzinie z dzielnicy Dębieńsko, która w wyniku katastrofy budowlanej 28 lipca utraciła dach nad głową. „W imieniu własnym, ale także poszkodowanej rodziny pragnę serdecznie podziękować również naszym radnym i mieszkańcom, którzy włączyli się w akcję niesienia pomocy. Rodzina chce jak najszybciej odbudować swój dom i mam nadzieję, że z pomocą ludzi dobrej woli, ten cel uda się osiągnąć”.

Burmistrz podkreślił także, że instytucje, samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne z całej Polski solidaryzują się z mieszkańcami Pomorza, którzy zostali dotknięci nawałnicą przechodzącą przez ten rejon w nocy z 11 na 12 sierpnia. „Również nasza Gmina nie pozostaje obojętna wobec skutków tragedii, która dotknęła północ kraju. Skontaktowałem się z Marszałkiem Województwa Pomorskiego i rozmawiałem z nim na temat wsparcia w usuwaniu skutków nawałnic. Skierowano nas do Gminy Dziemiany w powiecie kościerskim. Wójt Leszek Pobłocki przedstawił mi ogrom strat, które spowodowane zostały przez niszczycielską siłę wiatru i ulew”.

W Gminie Dziemiany doszło do masowych zniszczeń połaci lasu i pól uprawnych. Drzewa niejednokrotnie przewracały się na zabudowania, wichura zrywała dachy. Mniejsze budynki zmieniały się w rumowiska. Mieszkańcy utracili dach nad głową i cały dorobek życia. Obok zniszczeń majątku ludzkiego, olbrzymie straty poniosły również zasoby naturalne Gminy Dziemiany.

„Zwracam się do Rady Miejskiej o przyjęcie uchwały dotyczącej przekazania dotacji celowej w wysokości 20 tys. złotych Gminie Dziemiany z przeznaczeniem na wydatki bieżące - zasiłki celowe w ramach pomocy społecznej. Pomóżmy potrzebującym, nie pozostańmy obojętni na ludzką krzywdę. Niech będzie to pomoc od naszej Gminy, od naszych mieszkańców” – zwrócił się do radnych burmistrz W. Janiszewski. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Obraz tragedii po przejściu nawałnicy przez Gminę Dziemiany:

http://www.dziemiany.pl/obraz-tragedii-po-przejsciu-nawalnicy-przez-gmine-dziemiany/

 

Szczegóły dotyczące wsparcia rodziny z Dębieńska:

https://pomagam.pl/debiensko

 

do góry