• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wspólna strategia rozwoju gmin powiatu rybnickiego

Wspólna strategia rozwoju gmin powiatu rybnickiego

Aktualności 9 Czerwca 2021

Dziś w Czerwionce-Leszczynach uroczyście podpisano porozumienie w sprawie określenia zasad współpracy przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Gmin Powiatu Rybnickiego na lata 2021-2030.

Podpisanie porozumienia w sprawie określenia zasad współpracy przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Gmin Powiatu Rybnickiego na lata 2021-2030

W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Marek Profaska,
Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. Rozwoju, Planowania i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik, Wójt Lysek Grzegorz Gryt, Wójt Jejkowic Marek Bąk, Wójt Świerklan Tomasz Pieczka, Wójt Gaszowic Paweł Bugdol.

„Dziś spotykamy się w Czerwionce-Leszczynach, jednej z gmin powiatu rybnickiego. Strategia, nad którą prace rozpoczynamy ma pomóc naszym małym ojczyznom, a także całemu subregionowi i sądzę, że dokument jak najlepiej wpisze się także w strategię województwa - zaznaczył Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski. - Dajemy dziś dobry przykład, udowadniając, że można się porozumieć w ważnych dla mieszkańców sprawach. Dziękujemy za Państwa obecność i zaangażowanie”.

Warto dodać, że Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny jest liderem projektu opracowania dokumentu.

„Dziękuję burmistrzowi i wójtom za współpracę. Już osiągnęliśmy ważny cel budowania więzi. Nie stawiamy na konkurowanie, a na współpracę, porozumienie i dostrzeżenie szerokiego pola działania na poziomie wszystkich gmin powiatu”

- dodał Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec.


Celem porozumienia jest określenie systemu zarządzania oraz zasad współpracy gmin przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego na lata 2021-2030 w formule partnerskiego modelu działania. W tym m.in.:

  • wspólne diagnozowanie problemów rozwojowych oraz wypracowywanie sposobów ich rozwiązywania,
  • zwiększenie efektywności przedsięwzięć realizowanych przez gminy oraz skuteczna realizacja wspólnych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy samorządów,
  • podniesienie jakości funkcjonowania administracji publicznej w zakresie przedsięwzięć partnerskich.

„To pierwszy taki dokument strategiczny, przy którego opracowaniu w harmonijny sposób, wspólnie będą uczestniczyć wszystkie gminy powiatu. Możemy koordynować nasze działania i co ważne - wspólnie pozyskiwać większe środki zewnętrzne na ich realizację”

- zaznaczył Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Rozwoju, Planowania i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

„To bardzo ważny dzień dla każdej gminy i całego powiatu - dodał Marek Bąk, Wójt Jejkowic. - Gmina Jejkowice już wcześniej opracowała strategię na najbliższe lata, ale postanowiliśmy przystąpić do tego niezwykle istotnego porozumienia, aby utworzyć wspólny, spójny projekt, którego celem jest przedstawienie naszym mieszkańcom jak najszerszej oferty. Nie ma sensu powtarzanie większości podobnych przedsięwzięć w każdej gminie. Warto raczej postawić na zbudowanie bogatej, kompleksowej oferty na terenie całego powiatu” - podkreślił M. Bąk.

Zgodnie z harmonogramem prace nad strategią rozpoczynają od warsztatów i konsultacji społecznych. Spotkania w ramach warsztatów odbędą się z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, pracownikami urzędów oraz radnymi.

„Jeszcze w tym roku zostanie opracowany projekt strategii. Projekt ten będzie podlegał konsultacjom społecznym, a później zostanie przekazany do Zarządu Województwa celem zaopiniowania strategii, jej zgodności ze strategią województwa. Następnie zostanie przeprowadzona ewaluacja trafności, przewidywanej skuteczności i efektywności realizacji strategii”

- wyjaśnia Andrzej Wącirz, naczelnik wydziału programowania i funduszy zewnętrznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny, który koordynuje całość prac nad projektem.

Przełom maja i czerwca 2022 r. to czas na przyjęcie strategii przez wszystkie Rady Gmin i Radę Powiatu.

top_baner
do góry