• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia” - konferencja

Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia” - konferencja

Aktualności 21 Lutego 2023

19 lutego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia”.

Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia” - konferencja

„Spotkania dotyczące Tragedii Górnośląskiej, które mamy nadzieję staną się cykliczne, mają jeden bardzo ważny cel - ocalić od zapomnienia. Spotykamy się po to, aby z jednej strony mówić o wydarzeniach z 1945 roku, ale także szukać sposobów jak przypominać o nich”

- podkreślił Janusz Wencel ze Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, otwierając niedzielną konferencję.

„Takie wydarzenia jak dzisiejsza konferencja są niezwykle ważne. To jedna z inicjatyw, które za cel stawiają sobie przypominanie o wydarzeniach związanych z Tragedią Górnośląską. Tablice poświęcone jej ofiarom znajdują się już na terenie naszej gminy w Palowicach i Dębieńsku, a w ubiegłym roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” dołączyły do niej kolejne - w Leszczynach i Książenicach. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w takie działania”

- podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Prelekcję dotyczącą Tragedii Górnośląskiej wygłosił Bartłomiej Warzecha z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, podczas których miały miejsce aresztowania, internowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Liczba bezpośrednich ofiar Tragedii Śląskiej jest trudna do zweryfikowania, według ustaleń historyków przyjmuje się, że podczas tych wydarzeń zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.

W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Radny Rady Powiatu Eugeniusz Adamiec a także przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, Wspólnoty Śląskiej "Ciosek", Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Terenowe Dębieńsko - organizatorzy konferencji oraz zaproszeni goście.

do góry