Strona główna/Urząd/Aktualności/Wizyta młodzieży z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Cypru w ramach programu Erasmus Plus

Wizyta młodzieży z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Cypru w ramach programu Erasmus Plus

Aktualności 3 Października 2017

W tym tygodniu nasza gmina ma przyjemność gościć wyjątkowych gości – młodzież z Włoch, Hiszpanii, Grecji oraz Cypru odwiedziła Czerwionkę-Leszczyny w ramach programu Erasmus Plus.

 

3 października był dla młodzieży dniem w którym mogli poznać naszą gminę i jej mieszkańców. Uczestniczyli także w spotkaniu z Burmistrzem Wiesławem Janiszewskim oraz Wicestarostą Powiatu Rybnickiego Markiem Profaską, które odbyło się w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym. Spotkanie rozpoczęła dyrektor SP nr 4 Alicja Litwinowicz-Klyta dziękując Burmistrzowi za pomoc i przychylność w zorganizowaniu spotkania z młodzieżą. Dyrektor A. Litwinowicz-Klyta złożyła także podziękowania nauczycielkom koordynującym projekt.

 

„Charakterystycznym elementem Czerwionki-Leszczyn są Familoki – zachowany zespół wielorodzinnych budynków pracowników dawnej kopalni Dębieńsko. Zabytkowe osiedle z czerwonej cegły przyciąga turystów z całej Polski, mam nadzieję, że również i Was urzeknie swoim pięknem” - mówił Burmistrz W.Janiszewski, podkreślając również jak istotne są realizowane w gminie programy wymiany młodzieży z krajów europejskich: „Cieszę się, że projekty, takie jak realizowany przez Was Erasmus Plus, umożliwiają współpracę pomiędzy naszymi krajami, wspierają potencjał młodych ludzi i ich kapitał społeczny. Mam nadzieję, że naszej miejscowości przywieziecie do domów wspaniałe wspomnienia i być może, pewnego dnia, zdecydujecie się odwiedzić nas ponownie”. Gości z Włoch, Hiszpanii, Grecji oraz Cypru przywitał również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska.

 

Po spotkaniu w CKE młodzież przeszła do Centrum Informacji Turystycznej na osiedlu Familoków, gdzie zwiedziła Izbę Tradycji. Szczególnie zainteresowała ich historia jednego z eksponatów – serwisu do herbaty. "Dawniej wierzono, że jeżeli młodym ludziom, którzy będą chcieli spędzić ze sobą całe życie, uda się wspólnie napić z takiego serwisu, wezmą ślub i będą razem bardzo szczęśliwi. Dziewczynie, do której należał serwis, który znajduje się w Izbie, faktycznie udało się spełnić ten warunek wspólnej przyszłości z narzeczonym, jednak przewrotny los pokrzyżował ich plany szczęśliwego życia – narzeczony zginął na froncie podczas I wojny światowej, zaś ona sama, nie chcąc spędzić życia z nikim innym, postanowiła wstąpić do klasztoru" - opowiadał przewodnik  Czesław Żemła. 

Następnym przystankiem podczas poznawania Czerwionki-Leszczyn była Izba Tradycji Kopalni Dębieńsko. Tam młodzież mogła wysłuchać historii kopalni oraz opowieści o górniczych tradycjach na Śląsku. 

 

Młodzież z wymiany Erasmus Plus pozostanie w naszej gminie przez kilka dni. Celem współpracy jest uświadomienie oraz przybliżenie uczniom i nauczycielom różnorodności kultur, języków i wartości europejskich, rozwój współpracy międzynarodowej, rozwój uczniów na drodze do obywatelstwa europejskiego, a także podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności. Podczas spotkania w Czentrum Kulturalno-Edukacyjnym młodzież otrzymała także upominki, które po powrocie do rodzinnych krajów będą przypominać im o wizycie w naszej gminie.

do góry