Strona główna/Urząd/Aktualności/WOŚP. Zapraszamy do udziału!

WOŚP. Zapraszamy do udziału!

Aktualności 11 Stycznia 2019

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste”. 

Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 
Również na ulice Czerwionki-Leszczyn w najbliższą niedzielę wyjdzie ok. 70 wolontariuszy. Główna siedziba sztabu znajdować będzie się jak zwykle w Domu Kultury w Leszczynach przy ul. Ligonia. Nowością dla sztabu jest uruchomienie aukcji internetowych na portalu charytatywni.allegro.pl: https://charytatywni.allegro.pl/karta/wospCzerwionka-L
 
Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych aukcjach.
 
 
W działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włącza się również kierownictwo Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.
 
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski specjalnie dla WOŚP zakupił od malarza Czesława Fojcika obraz przedstawiający Familoki. Obraz został przekazany na szlachetną licytację.  

 

Polecamy tę aukcję wszystkim miłośnikom Śląska i pełnych wyjątkowego klimatu czerwieńskich Familoków, zwanych „perłą architektury”. Być może dla wielu jest to praca kojarząca się z małą ojczyzną, dzieciństwem, dobrymi wspomnieniami, serdecznością i śląską obyczajowością. Zachęcamy do licytacji, obraz z pewnością będzie także stanowił wspaniałą ozdobę mieszkania.

Czesław Fojcik - z zamiłowaniem utrwala na płótnie Śląsk, emocje, odczucia, obrazy pamięci związane z przemysłem górniczym, ale także śląskimi tradycjami, pięknem architektury i krajobrazu najbliższej okolicy. Czesław Fojcik chętnie operuje kolorem, bo - jak mówi - kolor to życie, bo Śląsk jest piękny i pełen barw. Na swoich płótnach nawiązuje do historii, jak i do współczesności, a na jego obrazach można zobaczyć obok siebie zarówno fantastyczne postaci w odrealnionej scenerii, jak i zwykłych mieszkańców jego ukochanej Czerwionki. Zamiłowaniem Czesława Fojcika jest malarstwo sztalugowe, a decydujący temat sztuki stanowi dla niego Śląsk i przemysł górniczy. Autor jest emerytowanym górnikiem, malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów w Polsce i zagranicą. Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególną wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką. Czesław Fojcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich. Za serię portretów "Sztygar", "Śleper" i "Przodowy" zdobył główną nagrodę na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha. Został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz "Medalem 50-lecia", z okazji rocznicy nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.

Familoki - Osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”, jak podkreślają architekci, jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. Wyróżnia ją dekoracyjność zastosowanych form architektonicznych. Osiedle zostało zaprojektowane tak, by tworzyć przemyślaną całość, choć każdy z około stu familoków jest inny. Domy wyróżniają się ciekawymi detalami dekoracyjnymi: glazurowaniem, deskowaniem, murem pruskim, a także dachem mansardowym czy charakterystycznym wolim oczkiem w dachu. Czerwieńskie Familoki należą do obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i znajdują się w gronie najbardziej wartościowych zabytków przemysłowych.

 

 

 

Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki, a zarazem radny Sejmiku Śląskiego przekazał unikatową akwafortę przedstawiająca Salę Sejmiku Śląskiego.

Akwaforty to niezwykłe dzieła sztuki, które od wieków zachwycają swoją subtelnością i delikatnością. Najstarsza znana akwaforta opatrzona jest datą 1496 i wykonana została przez Wacława z Ołomuńca. Do prekursorskich należą również kwasoryty Szwajcara Ur Grafa z 1513 roku, a także Albrechta Durera z 1515 -1518 roku. Do najznakomitszych akwafort należą te, autorstwa holenderskiego malarza i grafika, Rembrandta. Odbitka przedstawiająca Salę Sejmiku Śląskiego wykonana jest w identyczny sposób jak przed wiekami. Matrycę miedzianą powleczoną specjalnym werniksem i pokrytą rysunkiem trawi się wielokrotnie w kwasie. Wyjątkowość każdej odbitki polega na tym, że wykonywana jest osobno. W wytrawioną płytę na gorąco wciera się farbę i po wypolerowaniu powierzchni odbija się na mokrym papierze czerpanym. Akwaforty rozpoznaje się po podpisie i kolejnym nadanym numerze odbitki.

 


 
 

Gmina i Miasto przekazuje także karnet dla dwóch osób na wszystkie imprezy organizowane w CKE w miesiącach styczeń-maj 2019
 
Karnet CKE obejmuje następujące imprezy:
Muzyczny Kinematograf 19.01.2019
Ryszard Rynkowski 27.01.2019
Maciej Balcar 09.02.2019
Sound & Grace 15.02.2019
Złota Rybka 17.02.2019
Wesoła Wdówka 23.02.2019
Przekręt Niedoskonały 03.03.2019
Papa D 08.03.2019
Zespół Czerwie - pokaz
filmów z muzyką na żywo 22.03.2019
Folkestrada 23.03.2019
Najpiękniejsze pieśni
i ballady Bułata Okudżawy 29.03.2019
Varius Manx 30.03.2019
Mikromusic 07.04.2019
Halina Frąckowiak 14.04.2019
Koncert Majowy 03.05.2019

 
Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w 1993 roku. Od tego czasu, co roku w styczniu, podczas finału akcji, blisko 120 tysięcy wolontariuszy przez cały dzień zbiera pieniądze do puszek w wielu miejscowościach w Polsce. Zbiórce towarzyszą liczne imprezy i koncerty. Fundację można wspierać również za pośrednictwem internetu, SMS-ów lub uczestnicząc w charytatywnych aukcjach. Od 2013 roku Orkiestra pomaga nie tylko najmłodszym, jej celem jest również zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.


Działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Czerwionce-Leszczynach zostały objęte Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.

do góry