Strona główna/Urząd/Aktualności/VII Hufcowy Turniej Zastępów

VII Hufcowy Turniej Zastępów

Aktualności 27 Września 2012

W dniach 21-23 września na terenie sołectwa Szczejkowice odbył się VII Hufcowy Turniej Zastępów.

Turniej organizowany jest corocznie przez Instruktorów z Kręgu Instruktorskiego "Kamyk" Hufca ZHP Czerwionka-Leszczyny.

"Wspólnie z zaprzyjaźnionymi środowiskami harcerskimi rozpoczęliśmy organizację turniejów i jak się okazało był to trafiony pomysł – podkreśla Agnieszka Warzecha, komendantka hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach. - Turniej przeznaczony jest dla zastępów, które chcą sprawdzić swoją wiedzę harcerską, a także umiejętności z zakresu turystyki i surviavalu. Jest to impreza zespołowa, podczas której "testujemy" zgranie grupy i umiejętności współdziałania w różnych sytuacjach. Podczas kilkudniowych zmagań proponujemy różnorodne zdania – czasem bardzo łatwe, czasem wesołe, a czasem karkołomne. Proponujemy także zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, wszystko jednak odbywa się w duchu zdrowej rywalizacji i dobrej przygody" - dodaje A. Warzecha.

Celem zorganizowania turnieju jest integracja środowiska i popularyzacja kultury harcerskiej. Nie bez znaczenia jest możliwość wspólnego rozpoczęcia kolejnego roku harcerskiego.

W tegorocznym turnieju zastępów wzięli udział harcerze oraz zuchy z Bełku, harcerze oraz zuchy z Czerwionki, harcerze z Książenic, harcerze ze Szczejkowic, harcerze z Palowic, harcerze z Dębieńska oraz z Leszczyn. Łącznie około 70 uczestników.

"Turniej pod hasłem "Na szlaku harcerskiej lilijki" rozpoczęliśmy w piątek od plenerowej gry planszowej "Wszędobyl". Harcerze z 8 Drużyny Wędrowniczej przygotowali do niej dodatkowe pytania sprawdzające wiedzę uczestników. Jednak zanim harcerze wzięli udział w grze, samodzielnie musieli wykonać pionki do gry wykazując się przy tym kreatywnością – mówi Agnieszka Warzecha - W sobotę od rana odbywały się konkurencje turniejowe. Zaczęliśmy od konkurencji strzeleckiej, podczas której wyłoniliśmy najlepszego strzelca oraz bystre oko. Później wszyscy wyruszyli na trasę, gdzie na uczestników czekały niespodzianki - m.in. tor przeszkód, zadanie z udzielania pierwszej pomocy, alfabet Morse’a, OP1. Zuchy przechodziły ścieżkę poza rywalizacją, dlatego wszystkie maluchy zostały nagrodzone upominkami. Harcerze współzawodniczyli ze sobą i w ten sposób wyłoniliśmy najlepszy zastęp. Wieczorem z powodu niesprzyjającej pogody zamiast przy ognisku, spotkaliśmy się przy kominku, a później o godz. 22.00 udaliśmy się na mszę świętą".

Hufcowy Turniej Zastępów zorganizowany został dzięki dotacji Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz wsparciu Rady Dzielnicy Czerwionka-Centrum.

"Dzięki pozyskanym środkom udało nam się zakupić wspaniałe nagrody, które wręczyliśmy uczestnikom turnieju – m.in. śpiwory, namioty, puchary, statuetki, kubki termiczne, puzzle, gry planszowe, artykuły papiernicze" - dodają organizatorzy.

Pierwsze miejsce w VII Hufcowym Turnieju Zastępów zdobyła MDP Książenice. Drugie miejsce otrzymały "Diablice" z 12 DHW Płomienie Przyjaźni. Trzecie miejsce wywalczyły "Ogniki" z 12 DHW Płomienie Przyjaźni. Czwarte miejsce zdobyła Drużyna "Ośmiu wspaniałych" z 8 DH Tropiciele Zwierząt.

Najlepszym Strzelcem okazała się Alina Więcek, a nagrodę najlepszego zastępowego otrzymała Patrycja Tlołka. Bystrym okiem została Weronika Kubasa.

Uczestnikom turnieju gratulowali także Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewski, zastępca burmistrza A. Raudner oraz sołtys Bełku – J. Szejka.

do góry