Strona główna/Urząd/Aktualności/“Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921”. Sukces Przedszkola „Promyczek”

“Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921”. Sukces Przedszkola „Promyczek”

Aktualności 30 Kwietnia 2021

Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” zakwalifikowało się do finału konkursu „Edukacja regionalna w szkole - Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… - Święty Jan Paweł II”. Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach dotyczyła Powstań Śląskich.

 Scrapbook wykonany przez dzieci z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym

„Dla całej naszej społeczności przedszkolnej jest to ogromne wyróżnienie, ponieważ bierzemy udział w tym konkursie od 11 lat, czyli od pierwszej edycji. Wciąż z głową pełną pomysłów, wreszcie zakwalifikowaliśmy się do IV etapu XI edycji konkursu. Konkurencja jest tutaj duża, a poziom nadsyłanych prac bardzo wysoki. Nasze przedszkole zostało docenione przez wojewódzką komisję konkursową i jako jedna z pięciu placówek w województwie zakwalifikowało się do kolejnego etapu - finału - podkreśla Dyrektor Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” Monika Sobieska. - Jesteśmy bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekamy na finał, ponieważ lubimy wyzwania” - dodaje.

Przedszkola zakwalifikowane do udziału w konkursie zobowiązane były do opracowania i realizacji projektu: „Nie tylko w pamięci. Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921. Powstania Śląskie - wirtualnie i na papierze”.

„Naszym zadaniem było utworzenie scrapbooka - czyli rodzaju odręcznie wykonanej książki, która zawierałaby informacje oraz ilustracje związane z naszym regionem. Nasz scrapbook rozpoczyna się od informacji o symbolach narodowych, a dalej zawiera ciekawostki dotyczące województwa śląskiego oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, naszej małej ojczyzny. W scrapbooku opisaliśmy i zilustrowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące Powstań Śląskich i bohaterów naszego regionu, którzy przyczynili się do walki o Śląsk, byli to powstańcy: Teofil Biela z Czuchowa, Piotr Furgoł z Czerwionki oraz Jan Szuła z Przegędzy”

- wyjaśniają koordynatorki projektu z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” Maria Gilga, Dorota Korzusznik oraz Zuzanna Gojny.

W scrapbooku, nadesłanym jako zgłoszenie konkursowe, wykorzystano prace dzieci z grupy “Biedronki”. Drużyna, która będzie reprezentowała przedszkole w finale konkursu to przedszkolaki z tej właśnie grupy - Maja Marek, Patrycja Szaboń, Nicola Opalińska, Aleksandra Długoszewska, Paulina Palarz i Anna Krypczyk.

„Nasze przedszkole pamięta i okazuje szacunek ludziom, którzy walczyli o wolność.  Dzieci interesują się historią naszego regionu, odwiedzają miejsca pamięci, m.in. regionalne muzea i cmentarze” - podkreślają wychowawczynie - Od zawsze organizujemy zajęcia, w których realizowane są treści z zakresu regionalizmu. Uczymy młode pokolenie szacunku oraz wzbudzamy w nich zainteresowanie czasami, w których nasz kraj walczył o wolność. Zapalamy w przedszkolakach iskierkę, która zaowocuje w przyszłości i nie pozwoli odejść  w zapomnienie”

- dodają wychowawczynie, jednocześnie dziękując Krzysztofowi Kluczniokowi oraz Czesławowi Żemle za udostępnione materiały, które zostały wykorzystane podczas tworzenia scrapbooka.

Celem konkursu “Edukacja regionalna w szkole - Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…” jest rozwijanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego swojego regionu przy równoczesnej otwartości na wartość kultury mieszkańców innych regionów Polski oraz narodów europejskich, pogłębianie więzi z regionem jego młodych mieszkańców, kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń, tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów oraz promocja szkół i nauczycieli realizujących edukację regionalną, a także odkrywanie i rozwijanie zainteresowań różnymi dziedzinami sztuki regionalnej.

Finał konkursu ma odbyć się jeszcze w tym roku szkolnym.

Na zdjęciach: Scrapbook wykonany przez dzieci z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym "Promyczek"

do góry