Strona główna/Urząd/Aktualności/Uczniowie odkrywają tajemnice starego cmentarza w Leszczynach

Uczniowie odkrywają tajemnice starego cmentarza w Leszczynach

Aktualności 5 Lutego 2016

W styczniu uczniowie Zespołu Szkół nr 1 kilkakrotnie odwiedzili sąsiadującą ze szkołą zabytkową leszczyńską nekropolię. Poznali historię miejsca oraz dzieje spoczywających na cmentarzu ważnych dla rozwoju dzielnicy osób.

„Czy wśród tych mogił błądzą duchy dziedzica Bartelta? Jego żony? Może powstańca śląskiego? Albo pierwszego kierownika leszczyńskiej szkoły? - zastanawiali się uczniowie. - Przez teren starego cmentarza przebiegają dawne główne drogi (dziś ścieżki), którymi poruszali się nasi przodkowie, ponieważ stoi on w dawnym centrum leszczyńskiej osady. W obecnych czasach niektórzy z nas korzystają z tych ścieżek, idąc każdego dnia  “dróżką przez cmentarz” do szkoły, nieświadomi tego, że dosłownie dotykają historii ukrytej wśród tych starych mogił...

Wędrując po starym leszczyńskim cmentarzu duchów nie spotkaliśmy, za to na pewno odkryliśmy kawałek zapomnianej historii, a co więcej, dowiedzieliśmy się, że w naszej miejscowości jest sporo ludzi - zwykłych mieszkańców - dla których ważną sprawą jest dbanie o to, by pamięć o przoedkach pozostała żywa wśród kolejnych leszczyńskich pokoleń".


Efektem niezwykłych lekcji z historią jest interaktywny fotoreportaż na temat leszczyńskiego cmentarza. Zachęcamy do zapoznania się z efektem prac uczniów i ich nauczycieli. Materiał został zamieszczony na stronie:

https://kurierjedynki.atavist.com/spotkanie-z-duchami-czy-zapomnian-histori

 

do góry