Strona główna/Urząd/Aktualności/Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

Aktualności 13 Maja 2019

Dziś w Starej Piwnicy odbył się finał Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka. To już piąta edycja niezwykłego konkursu poetyckiego, który w piękny sposób integruje społeczność osób zdrowych oraz z niepełnosprawnościami. Turniej organizowany jest w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a patronat nad wydarzeniami objęli Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

„Dzisiejszy Turniej organizujemy w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. To bardzo cenna inicjatywa, która pozwala nam bliżej się poznać, zauważyć się i docenić” - mówiła, witając zebranych gości Anna Kula, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach.

Burmistrz Wiesław Janiszewski oraz Wicestarosta Marek Profaska podziękowali organizatorom IV Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych oraz turnieju poetyckiego.

„Turniej jest jednym z elementów obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Tydzień - to czas symboliczny, tak naprawdę o osobach z niepełnosprawnościami, o ich potrzebach oraz niesieniu im aktywnej i sprawnej pomocy musimy pamiętać przez cały rok. Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka odbywa się w tym roku już po raz piąty, możemy więc powiedzieć, że obchodzi swój mały jubileusz. Jestem przekonany, że za kolejne pięć lat, będziemy uczestniczyć w jego okrągłej, dziesiątej edycji. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy dzisiaj zaprezentują swoje wiersze i życzę im powodzenia” - powiedział burmistrz W. Janiszewski.

Patronem „Turnieju jednego wiersza” jest Stanisław Krawczyk, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, mieszkaniec dzielnicy Dębieńsko w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

„Kilka lat temu postanowiliśmy zorganizować konkurs integrujący środowisko niepełnosprawnych z wszystkimi osobami, które chciałyby spróbować swoich sił w poezji. Rozmawiałam na ten temat z naszym poetą, Stanisławem Krawczykiem, który zgodził się na bycie jurorem w turnieju. Zaznaczył jednak, że nie zgadza się na podział na kategorie wiekowe lub na utworzenie kategorii pełnosprawni - niepełnosprawni. Zawsze mówił, że poetą albo się jest, albo się nim nie jest” - wspominała Ewelina Burzyk, pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych, którą w przygotowaniach turnieju wspierały nauczycielki szkół znajdujących się na terenie Czerwionki-Leszczyn.

Do udziału w konkursie swoje wiersze nadesłali twórcy z całego regionu. Jury w składzie: Irena Woźnica - radna Rady Powiatu, Małgorzata Tkocz - poetka, malarka, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz Aleksandra Pietruszewska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach, wybrało wiersze, które autorzy zaprezentowali podczas finału turnieju w Zespole Szkół Specjalnych.

Decyzją jurorek I miejsce zdobyła Wiktoria Gembalczyk, zaś nagrodę publiczności otrzymała Marta Plaza-Kiersztyn. Laureatom gratulowali Burmistrz Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Marek Profaska oraz dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach IV Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

do góry