Strona główna/Urząd/Aktualności/Trwa usuwanie azbestu z gminnych budynków wielorodzinnych

Trwa usuwanie azbestu z gminnych budynków wielorodzinnych

Aktualności 7 Maja 2012

Zgodnie z harmonogramem postępują prace przy usuwaniu azbestu z czterech ostatnich gminnych budynków wielorodzinnych w Czerwionce-Leszczynach. 

Dachy dwóch familoków przy ul. Głowackiego 1 i Głowackiego 3 już pokrywane są nowoczesnymi dachówkami. Niebawem azbest zdejmowany będzie także z dwóch kolejnych obiektów znajdujących się przy ul. Kościuszki 8 i Furgoła 39.
"Ponieważ pył azbestowy ma szkodliwe działanie dla ludzkiego organizmu, usuwanie eternitu wymagała specjalnych środków ostrożności. Demontaż pokryć azbestowych jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Precyzują one dokładnie w jaki sposób powinno się usuwać i neutralizować eternit. Owa procedura jest na tyle skomplikowana, że mogą się tej czynności podjąć jedynie wyspecjalizowane, koncesjonowane firmy stosujące odpowiednio bezpieczne technologie, które nie narażają ludzi w trakcie wykonywania prac i nie skażają dodatkowo otoczenia. Taką specjalistyczną firmę, która realizuje prace w Czerwionce wyłoniliśmy w drodze przetargu" – wyjaśnia Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Gruz eternitowy musi być także, jako materiał niebezpieczny, składowany w odpowiednich miejscach.
Właściwości użytkowe azbestu spowodowały, że był on szeroko stosowany w różnych dziedzinach gospodarki, szczególnie w latach 70. i 80. XX w. Co ciekawe, pokrycia dachów na czterech wspomnianych budynkach pierwotnie wykonane były z dachówki, później zostały zamienione przez właściciela - KWK Dębieńsko - na płytki eternitowe.  Od strony poddasza nie wykonano wówczas sufitu, więc ze względów na możliwość rozprzestrzeniającego się pyłu azbestowego, mieszkańcom ograniczono dostęp do pomieszczeń strychowych.

Zakres prac we wszystkich budynkach obejmuje:

- zdjęcie istniejącego pokrycia dachowego z płytek eternitowych
- wywóz i utylizację płytek eternitowych
- wymianę uszkodzonych drewnianych elementów dachu
- przemurowanie kominów
- montaż rynien i rur spustowych
- wykonanie instalacji odgromowej
Roboty do wykonania w budynkach Głowackiego 1,3 i Kościuszki 8
- ułożenie folii paroprzepuszczalnej
- ułożenie nowych drewnianych łat
- ułożenie pokrycia dachówkowego z dachówki ceramicznej
Roboty do wykonania w budynku Furgoła 39
- ułożenie papy podkładowej i gontów bitumicznych.

"Przedsięwzięcie spowoduje także ograniczenie zużycia energii cieplnej, w wyniku poprawy szczelności pokryć dachowych, co w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery" – zapowiada M. Uherek.
Wartość prac wynosi ok. 380 tys. zł , projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec br.

Przypominamy, że w trosce o zdrowie mieszkańców, środowisko naturalne oraz realizację norm związanych z wyłączeniem z użytku i unieszkodliwieniem azbestu, gmina od kilku lat przyznaje dotacje dla osób fizycznych – mieszkańców Czerwionki-Leszczyn – na demontaż i unieszkodliwianie materiałów zawierających azbest.

Więcej na temat inwestycji:
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/1-maja-1830/7233790?start_rec=8

http://telewizjatvt.pl/raport/2012-04-18/6392
http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/1380863,z-ostatnich-czterech-budynkow-gminnych-w-czerwionce,id,t.html?kategoria=678#c1a0496c32aed152,1,3,60

do góry