Strona główna/Urząd/Aktualności/„Tradycja - Pamięć - Troska” - projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon"

„Tradycja - Pamięć - Troska” - projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon"

Aktualności 12 Lipca 2019

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” wzięło udział w konkursie na projekt z obszaru: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt Stowarzyszenia „Tradycja - Pamięć - Troska” został zakwalifikowany do realizacji i otrzymał dofinansowanie z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

"Bieżący rok jest bogaty w ważne dla Polski i Śląska rocznice. Przed stu laty wybuchło I Powstanie Śląskie, a 80 lat temu II Wojna Światowa. Te rocznice zainspirowały nas do prób upamiętnienia samych wydarzeń jak i ich ofiar" - mówi Krzysztof Kluczniok, Prezes Stowarszyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon"

Jednym z celów projektu jest integracja mieszkańców (głównie Leszczyn): młodzieży miejscowych szkół z osobami dorosłymi, wokół zagadnień związanych z historią Śląska i Polski, dwóch ważnych rocznic oraz tradycji przemysłowych. Uczestnicy projektu wezmą udział w kilku spotkaniach integracyjnych na leszczyńskich cmentarzach, w SZkole Podstawowej nr 1 oraz Izbie Tradycji Kopalni „Dębieńsko”. Zwiedzą również kolebkę górnośląskiego przemysłu jaką są Tarnowskie Góry, Zabytkową Kopalnię „Ignacy” (dawniej „Hoym”) w Rybniku-Niewiadomiu oraz pozostałość po Hucie „Waleska” -„Gichtę” w lasach palowickich. Dodatkowo młodzież szkolna weźmie udział w konkursie fotograficznym obrazującym objęte konkursem miejsca i wydarzenia.

"Będziemy czynić starania o wpisanie do wykazu miejsc pamięci, a także oznakowanie: miejsc pochówku Powstańca Śląskiego Ludwika Grobosza i Żołnierza Września 1939 Adama Zająca na starym cmentarzu oraz tablicy ks. Adolfa Pojdy w leszczyńskim kościele. Podsumowaniem całego projektu będzie kolejny, ósmy już, folder wydany przez SPL „Dzwon”" - podkreślił K. Kluczniok. 

 

do góry