• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Teatr Śląski zagrał na Familokach

Teatr Śląski zagrał na Familokach

Aktualności 25 Czerwca 2018

Za nami spektakle „Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek i wykonaniu zespołu Teatru Śląskiego. Sztuka, cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, a scenę dla przedstawienia stanowiło podwórko familoka przy ul. Mickiewicza 8. Podczas wczorajszego spektaklu wśród widzów nie zabrakło Burmistrza Wiesława Janiszewskiego oraz autorki książki Lidii Amejko.

 

 

„Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. To opowieść o ich losach, zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają kobietom. Kobiety nie tylko pchają naprzód machinę codzienności, ale również sprawiają, że jej funkcjonowanie urasta do rangi sztuki.

 

 

Adaptację książki „Żywoty świętych osiedlowych” połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach - Felicję Kozik, Hannę Pyszny, Józefa Hetmana, Czesława Fojcika, Adriana Strzelczyka, Czesława Żemłę oraz społeczność SP nr 5.

Widzowie mieli okazję poznać ich punkt widzenia, codziennie problemy i radości, sposoby na życie w społeczności i na zachowanie indywidualności.

Po opowieści z książki Lidii Amejko chętnie sięgają twórcy kultury, „Żywoty świętych osiedlowych” doczekały się już wielu inscenizacji teatralnych. „Śledzę adaptacje i z pełnym przekonaniem podkreślam, że dziś miałam okazję zobaczyć najlepszą. Jestem pełna podziwu dla Teatru Śląskiego i dla Familoków w Czerwionce. To wspaniałe miejsce” - podkreślała autorka książki.

 

 

„Trudno mi nazwać przygotowania do spektaklu „pracą”, bo to była wspaniała przygoda. Spotkania z mieszkańcami i nagrywanie rozmów z nimi stanowiły prawdziwą przyjemność - mówiła Karina Grabowska-Fijałek, reżyserka sztuki. - Ogromnie się cieszę, że udało nam się połączyć opowieści z książki z historiami mieszkańców familoków, zmienić książkowe osiedle z wielkiej płyty, w czerwieńskie budynki z czerwonej cegły. Czuliśmy się u Was, jak w domu, dziękujemy za to serdeczne przyjęcie i za wspaniałą współpracę”.

Swoje podziękowania na ręce burmistrza W. Janiszewskiego złożył także dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk: „Dziękuję za wiarę w powodzenie naszego projektu, wspaniałą śląską gościnność i otwartość. Cieszę się i jestem dumny, że Teatr Śląski, największy i najważniejszy teatr dramatyczny w województwie śląskim, zyskał tak interesującą, piękną plenerową scenę, której Familoki stanowią naturalną scenografię. Jestem przekonanym, że to dopiero początek naszej współpracy”.

 

do góry