• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Świąteczny jarmark w Leszczynach

Świąteczny jarmark w Leszczynach

Aktualności 11 Kwietnia 2022

Świąteczny jarmark odbył się wczoraj w Leszczynach przy zameczku. Kramy gospodyń uginały się od wielkanocnych smakołyków. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili także panie z Ukrainy, które przebywają na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Świąteczny jarmark odbył się w wczoraj w Leszczynach w parku przy zameczku.

Baby, mazurki, serniki, paschy, misternie dekorowane ciasteczka, a nawet kopy - oto słodki asortyment, przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich. Jak zawsze spore zainteresowanie budziła także babka majonezowa, delikatna i puszysta, zachwalana przez uczestników, choć spora ilość majonezu w składzie u wielu budzi zdziwienie.

Dla amatorów wytrawnych smaków nie zabrakło jaj faszerowanych, sałatek, past kanapkowych, szynek, śledzi i znakomitego żuru. Było w czym wybierać. Każde z siedmiu kół gospodyń dołożyło starań, aby przygotować wspaniały poczęstunek. W końcu idą święta!

Do udziału w jarmarku organizatorzy zaprosili także panie z Ukrainy, które przebywają na terenie Gminy i Miasta.

Nie byliśmy pewni ich reakcji. Docierały do nas głosy, że od dłuższego czasu przygotowują pierogi i kto ich kosztował, był zachwycony. Postanowiliśmy więc zapytać czy dołączą do naszych gospodyń podczas jarmarku. Chcieliśmy, aby poczuły się częścią naszej społeczności. To był dobry pomysł, panie zareagowały z entuzjazmem, a nasi mieszkańcy chyba z jeszcze większym, bo zaproponowane ukraińskie dania rozeszły się w mgnieniu oka - mówią organizatorzy.

Na ukraińskim stoisku pojawiły się pierogi z mięsem, kapustą oraz grzybami i ziemniakami. Zainteresowaniem cieszył się także barszcz ukraiński.

Mimo pogody, która płatała psikusy, uczestnicy dopisali. Na scenie wystąpiły dzieci z leszczyńskich przedszkoli we wspaniałym programie artystycznym nawiązującym do Wielkanocy. O oprawę artystyczną zadbała także Kapela z Naszego Miasteczka.


Przygotowano animacje i zabawy dla najmłodszych m.in. tradycyjne szukanie zajączka.

W wydarzeniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, radni miejscy i powiatowi, sołtysi, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska oraz mieszkańcy gminy.

"Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią możemy wrócić do spotkania podczas jarmarku wielkanocnego - podkreślał Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Widać, że mieszkańcy chcą powrotu tzw. normalności. Cieszę się, że możemy znów być razem, celebrować atmosferę zbliżających się świąt. To znakomita okazja, aby życzyć wszystkim zdrowia, pogody ducha i radosnego przeżywania tego wyjątkowego świątecznego czasu".

Jarmark wielkanocny w Leszczynach

 

do góry