Świąteczne ucztowanie w Czerwionce
W minioną sobotę, tradycyjnie już, w Czerwionce poczuć można było niezwykły, przedświąteczny klimat. „Święto makówek” wpisało się już w kalendarz imprez naszej gminy, choć w tym roku, odbyło się w zupełnie innym miejscu. Scenerię dla bożonarodzeniowego jarmarku stanowił pięknie oświetlony i udekorowany plac rekreacyjno-wypoczynkowy na terenie osiedla familoków.
Wielką degustację makówek - najpopularniejszego świątecznego deseru - przygotowały panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta.- Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie – mówiły gospodynie.
Wydarzenie rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą, zastępcą burmistrza Andrzejem Raudnerem i pełnomocnikiem ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorzem Wolnikiem złożył mieszkańcom życzenia świąteczne.
Harcerze z hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach przekazali na ręce burmistrza Betlejemskie Światło Pokoju. Wyjątkowy, symboliczny płomień zabieraliśmy także do naszych domów.
W czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach zaproponowanych przez Dawida Salamona i Pawła Czerybę - wychowawców placówki wsparcia dziennego w Czerwionce – prowadzących imprezę - mieszkańcy mieli okazję zdobyć aż 100 pięknych prawdziwych choinek, które z pewnością stworzą wyjątkową świąteczną atmosferę w domach.
Podczas „Święta makówek” doskonale bawiły się dzieci, jednym z uczestników spotkania był Mikołaj, który obficie nagradzał wszystkich łakociami. Przygotowano także kreatywne stoisko wykonywania ozdób świątecznych przez najmłodszych. A uczestnicy imprezy mieli również okazję nabyć niepowtarzalne ozdoby i dekoracje świąteczne, miody, grzańce, bożonarodzeniowe wypieki.
O stworzenie świątecznej atmosfery zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przegędzy oraz Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce, wspaniale prezentując kolędy i pastorałki. Do udziału w wydarzeniu zachęcał także zespół „Trzy ofiary”.
Ucztowanie połączono ze spalaniem kalorii – można było zatańczyć energetyczną zumbę w rytm świątecznych utworów. O wspaniały nastrój uczestników zadbała Joanna Dziedzic ze Szkoły Tańca „Tańczymy” oraz jej instruktorzy.
Impreza przyciągnęła tłumy.
http://www.radio90.pl/poltora-tysiaca-porcji-makowek-rozeszlo-sie-w-mgnieniu-oka.html