• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Sukces Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Sukces Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Aktualności 16 Września 2013

W miniony czwartek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczysta inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ilość osób, które "nie mają czasu na starość" i przybyły na spotkanie zainteresowane tą formą aktywizacji, przekroczyła wszelkie oczekiwania organizatorów. "Już możemy mówić o sukcesie UTW w Czerwionce-Leszczynach" - zwrócił się do zgromadzonych burmistrz Wiesław Janiszewski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to przede wszystkim aktywizacja ludzi starszych, wykorzystanie ich potencjału, umiejętności, wiedzy. To także miejsce spotkań osób w podobnym wieku, borykających się z podobnymi problemami. To wreszcie sposób na walkę z samotnością. Miejsce, w którym osoby starsze mogą znaleźć wsparcie i przyjaciół.

Pierwsze działania mające na celu aktywizację starszych mieszkańców naszej gminy podjął miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej, który w ramach Organizowania Społeczności Lokalnej proponuje najstarszym mieszkańcom gminy szereg szkoleń, kursów i spotkań. Dzięki tym działaniom w Leszczynach zawiązała się grupa osób, tzw. seniorów z Zameczku, która wspólnie organizuje swój wolny czas, a poprzez swoje działania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy. Niezapomniana zostanie chociażby ich inscenizacja "Kopciuszka w gwarze śląskiej". Działania na rzecz seniorów podejmuje także Biblioteka Publiczna w Czerwionce.

Wszystkie te działania spowodowały, że mieszkańcy sołectw i dzielnic zaczęli zgłaszać potrzebę przygotowania specjalnej oferty właśnie im dedykowanej. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców grupa osób reprezentujących miejscowe stowarzyszenia i instytucje podjęła się powołania w naszej gminie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W prace szczególnie zaangażowali się: Krystian Wyleżoł - przewodniczący "Ruchu Rozwoju Gminy", Marek Profaska - prezes Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej, Jolanta Szejka - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, Celina Cymorek - dyrektor OPS, Izabela Malik z Punktu Terenowego nr 2 w Leszczynach OPS, Mariola Czajkowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Gabriela Cisek – dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Hanna Piórecka-Nowak z ramienia Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Inicjatywie od samego początku sprzyjał burmistrz Wiesław Janiszewski.

Na inaugurację przybyło blisko 300 mieszkańców naszej gminy zainteresowanych tym, co ma im do zaproponowania powstająca placówka.

Krystian Wyleżoł i Marek Profaska przedstawili historię powołania Uniwersytetu w Czerwionce,omówili także planowane zajęcia w ramach UTW. Organizator społeczności lokalnej Izabela Malik, na podstawie działań podejmowanych przez jej podopiecznych – "Seniorów z Zameczku" – w swej prezentacji "Nie mam czasu na starość" przekonywała o istocie i wartościach jakie może przynieść starszym mieszkańcom ich aktywne włączenie się w działalność społeczną. Swymi doświadczeniami natomiast dzieli się Maria Białek i Edmund Korzuch z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku. Przedstawili oni m.in. prezentację multimedialną "UTW sprawdzoną formą aktywizacji seniorów". "Podczas zajęć uniwersyteckich - to potwierdzą 20- latkowie - funkcjonuje zasada "3 Z - zakuć, zdać, zapomnieć. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku jest zupełnie inaczej - nikt nas z niczego nie przepytuje, nie musimy się tłumaczyć, i to jest nasza przewaga - przychodzimy tam dla własnej przyjemności, aby się rozwijać, odkrywać swoje pasje i nowe zainteresowania" - przekonywał E. Korzuch.

Wspaniałej inicjatywy gratulowała Gminie także Aleksandra Chudzik, wicestarosta powiatu rybnickiego.

O część artystyczną uroczystości zadbali Seniorzy z Zameczku", którzy prócz swego popisowego "Kopciuszka w gwarze śląskiej", zaprezentowali także swoje zdolności wokalne. Obecni na spotkaniu seniorzy poproszeni zostali także o wypełnienie ankiety dotyczącej potrzeb i oczekiwań jakie wiążą z działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach. Ich wyniki omówione zostaną podczas spotkania organizacyjnego, które będzie miało miejsce 3 października w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Wolności 2. o godz. 16.00. Podczas spotkania nastąpi także podział na grupy, odbędzie się również pierwszy wykład z zakresu zdrowia i urody.

Można jeszcze dołączyć do uczestników UTW. Zapraszamy!
do góry