Strona główna/Urząd/Aktualności/Sokołów Podlaski miastem partnerskim Czerwionki-Leszczyn

Sokołów Podlaski miastem partnerskim Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 25 Września 2014

Czerwionka-Leszczyny buduje partnerskie więzi z kolejnym miastem. W miniony piątek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym, podczas posiedzenia komisji działalności gospodarczej, promocji i rozwoju Rady Miejskiej, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny a Miastem Sokołów Podlaski.

 

 

„Trzeba przyznać, że w dość szczególny sposób nawiązaliśmy współpracę – wyjaśnił burmistrz Wiesław Janiszewski. - Jesteśmy z tego samego kraju, a jednak musieliśmy pojechać aż na Łotwę, żeby w czasie odwiedzin w naszym wspólnym mieście partnerskim - Jekabpils, móc poznać rodaków z Sokołowa Podlaskiego. Znamy się już dziesięć lat, przez ten czas rozwinęliśmy przyjacielskie więzi, wiemy, że możemy liczyć na wzajemną przychylność, serdeczność, cenną wymianę doświadczeń np. z obszaru turystyki, sportu, gospodarki oraz administracji na szczeblu samorządowym. Współpraca pomiędzy gminami jest nieodzownym czynnikiem rozwoju społeczności lokalnych, dlatego dążyliśmy do podpisania tego ważnego dla obu stron porozumienia, w którym precyzujemy zakres współpracy”.

 

W celu dalszego zacieśniania kontaktów obie strony uzgodniły, że będą rozwijać współpracę na zasadach równości, zrozumienia, przyjaźni oraz wzajemnych korzyści w zakresie promocji, kultury, oświaty i sportu oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie samorządności lokalnej i innych dziedzin wnoszących pożyteczny wkład w pomyślny rozwój obu stron.

 

Za serdeczność i przychylność ze strony władz samorządowych Czerwionki-Leszczyn dziękował Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim Waldemar Hardej.

„Jesteśmy przekonani, że wzajemne relacje przyniosą szereg korzyści dla mieszkańców obu miast” - zaznaczył.

Już w dniu podpisania porozumienia o współpracy W. Hardej zaprosił mieszkańców Czerwionki-Leszczyn do Sokołowa.

„Mamy wspaniałą okazję, aby wykorzystać jeden z obszarów, stanowiących płaszczyznę działania, promocji swojego regionu i swojej różnorodności. Zapraszam do udziału w 12. edycji festiwalu „Jesień na Mazowszu i Podlasiu” - prezentacja kuchni regionalnej i zespołów artystycznych. Zachęcamy do zorganizowania własnego stoiska kulinarnego, a także zaprezentowania twórczości regionalnej gminy”.

 

 Podczas spotkania sekretarz Urzędu Miasta Maria Truszkowska przedstawiła także charakterystykę Sokołowa Podlaskiego.

„To miasto różni się znacznie od Czerwionki-Leszczyn – różnice jednak, w tym przypadku, nie dzielą, a tworzą szanse służące wspieraniu się przy realizacji wspólnych zadań” - podkreśliła.

 

 Sokołów Podlaski to miasto na Nizinie Mazowiecko-Podlaskiej, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego. Najstarsze miasto na historycznym Podlasiu – otrzymał prawa miejskie w 1424 roku. Współczesny Sokołów zajmuje obszar 17,5 km kw. i liczy 19 tys. mieszkańców.

 

Więcej o miastach partnerskich Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny:

http://czerwionka-leszczyny.pl/index.php?page=miasta-partnerskie

 

do góry