• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/SP5 włączyła się w akcję "Pusta Klasa"

SP5 włączyła się w akcję "Pusta Klasa"

Aktualności 21 Czerwca 2021

Dzień „Pustej Klasy” jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu.

N zdjęciu: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5

Po powrocie ze zdalnego nauczania, priorytetem dla wszystkich nauczycieli i wychowawców szkół było odbudowywanie relacji rówieśniczych oraz tworzenie warunków sprzyjających integracji zespołów klasowych. Dlatego dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza nie mogła przejść obojętnie obok zaproszenia wystosowanego przez organizatorów akcji:


"Po raz kolejny zapraszamy szkoły i przedszkola z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy w piątek, 18 czerwca 2021 r. Po kolejnym roku spędzonym przed komputerami zachęcamy Was drodzy nauczycielki i nauczyciele do zabierania dzieci i młodzieży na dwór codziennie, przynajmniej na godzinę lub dwie. Ale w dzień „Pustej Klasy” niech wszystkie ławki będą puste całą dobę. Niech piątek 18 czerwca będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna”

- zachęcali inicjatorzy i organizatorzy tej międzynarodowej akcji.

W miniony piątek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaangażowali się więc w szczegółowo zaplanowane działania, w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Pusta Klasa".


„Celem akcji była aktywizacja dzieci podczas ,,zielonych lekcji" oraz integracja grup rówieśniczych na wspólnych spacerach, wycieczkach i piknikach. Aura dopisywała, było słonecznie, ciepło, wręcz wakacyjnie. Po wielu miesiącach nauki i pracy przed komputerami, dzieci z radością twórczo spędzały czas na świeżym powietrzu”

- wyjaśnia Małgorzata Marciniak, dyrektor SP nr 5.

Wychowawczynie klas drugich - Monika Biesiada oraz Urszula Walczok swoich uczniów zaangażowały również w grę terenową, która miała miejsce na terenie osiedla Familoków oraz w parku przy Alei św. Barbary. Podczas gry dzieci wspólnie rozwiązywały specjalne zadania, tj. recytowanie wiersza ,,Katechizm polskiego dziecka" pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia Henryka Sienkiewicza, wspólne odśpiewanie piosenki ,,Słoneczko", układanie wieży z ponumerowanych kubeczków w kolejności rosnącej, mierzenie i poszukiwanie liści z różnych gatunków drzew, uzupełnianie wykreślanek, rozwiązywanie łamigłówek czy pompowanie balonów na czas. W czasie spacerów uczyły się również korzystania z mapy. Szukały na niej punktów - stacji - w których znajdowały się koperty z różnymi aktywnościami. Za prawidłowe wykonanie wszystkich zadań dzieci otrzymywały specjalne klucze, dzięki którym mogły otworzyć skrzynkę z nagrodą specjalną, jaką był kupon na lody.


Część społeczności szkolnej SP 5 pozostała na zielonym terenie wokół szkoły. Furorę robiła dawna gra zespołowa w tzw. kartofla. Starsze klasy w ramach lekcji historii brały udział w "bitwie pod Grunwaldem", pod wodzą Małgorzaty Mazur-Zając, sprawdzając się w potyczkach takich jak: przeciąganie liny, bieg ze związanymi nogami, czy siłując na rękę.
Podsumowaniem dnia pełnego różnorakich aktywności na świeżym powietrzu była wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce-Leszczynach, w czasie której dzieci dowiedziały się jak zachować się na wypadek pożaru. Strażacy przygotowali również pokaz sprzętu oraz wyposażenia samochodu pożarniczego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska wóz strażacki, a także usiąść w fotelu kierowcy.


Taki dzień udowodnił, że lekcje poza klasą, spędzone na łonie przyrody, mogą być pełne wrażeń, dobrych emocji i wartościowych inspiracji dla uczniów.

do góry