• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/"Przerwany marsz" w "Promyczku"

"Przerwany marsz" w "Promyczku"

Aktualności 2 Września 2019

"Przerwanym marszem" rozpoczęto dzisiaj w Przedzkolu nr 1 "Promyczek" w Czerwionce-Leszczynach nowy rok szkolny 2019/2020.
 


 
"Przerwany marsz" to inicjatywa, polegająca na symbolicznym dokończeniu, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny, dzisiaj, w inauguracjach roku szkolnego w wielu placówkach oświatowych w całej Polsce, uczestniczyli nie tylko ich uczniowie, ale również osoby wywodzące się z pokolenia Dzieci Wojny. Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Odczytano również Apel Polskich Dzieci Wojny o Pokój na Świecie.
 
 
"Spotykamy się dzisiaj, żeby pokazać, że cały czas pamiętamy o dzieciach i młodzieży, której nie dane było rozpocząć roku szkolnego we wrześniu 1939 roku. Dziękuję wszystkim rodzicom, babciom i dziadkom, którzy postanowi towarzyszyć dzisiaj naszym przedszkolakom w rozpoczęciu nowego roku szkolnego" - mówiła Dyrektor Przedszkola nr 1 "Promyczek" w Czerwionce-Leszczynach Monika Sobieska, witając wszystkich zebranych.
 
"1 września zawsze będzie się nam kojarzył z wybuchem II wojny światowej, ale kojarzy sie nam także z rozpocząciem nowego roku szkolnego. Mówiąc o czasach wojny, musimy pamiętać nie tylko o tych, którzy zgnięli, walcząc za ojczyznę, ale także o tych, którym wojna zabrała beztroskie dzieciństwo i spokojne życie. Myśląc o wolności, o tym, co ona oznacza, musimy myśleć także o dzieciach, beztrosko idących do szkół i przedszkoli" - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz, wspólnie z Wicestarostą Powiatu Rybnickiego Markiem Profaską złożył również podziękowania na ręce dyrekcji oraz pracowników przedszkola, za włączenie się w inicjatywę "Przerwanego marszu".

top_baner
do góry