Strona główna/Urząd/Aktualności/Pomysłowa „Akcja-segregacja” w SP Bełk

Pomysłowa „Akcja-segregacja” w SP Bełk

Aktualności 19 Września 2018

Szkoła Podstawowa w Bełku bierze udział w konkursie na lokalną kampanię informacyjną "AKCJA-SEGREGACJA. 2X WIĘCEJ, 2X CZYŚCIEJ" organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia. Dziś na terenie placówki odbył się ekologiczny happening promujący segregację odpadów.

„Przystąpiliśmy do udziału w konkursie, którego celem jest przygotowanie i realizacja lokalnej kampanii promującej segregację odpadów, zwiększenie ilości odpadów poddawanych segregacji i jak najwyższy poziom poprawności ich segregowania” - wyjaśnia Izabela Lipp-Zgryźniak, nauczyciel biologii i przyrody, koordynator projektów i akcji ekologicznych w Szkole Podstawowej w Bełku.

W ramach tego projektu, placówka podjęła szereg kompleksowych proekologicznych działań:

W klasach I- III uczniowie z wychowawcami i rodzicami wykonują pojemniki do recyklingu, zgodnie z kolorami frakcji

Klasy IV- VI biorą udział w konkursie na plakat związany z recyklingiem "Zbieramy- sprzątamy-nie śmiecimy"

Dla klas VI- VIII przeznaczony jest konkurs na wiersz ekologiczny "Posegreguj-może uratujesz morze?"

Klasy III gimnazjum wykonują projekt ulotki informacyjnej związanej z jubileuszowym sprzątaniem świata.

Efektem wspólnych działań społeczności szkolnej ma być ulotka z informacjami na temat segregacji odpadów, sprzątania świata oraz wiersz ekologiczny laureata konkursu.

Ulotki, jak zapowiadają organizatorzy akcji, mają zostać rozdane rodzicom na zebraniu.

Dziś na szkolnym podwórku odbył się barwny happening - uczniowie ubrani w kolory pojemników poszczególnych frakcji odpadów, ułożyli kształt koszy przeznaczonych do segregacji. Uczniów powitała i zachęciła do wspólnej zabawy dyrektor szkoły Krystyna Janiszewska, w wydarzeniu uczestniczyła również Elżbieta Student, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Cała społeczność bełkowskiej placówki zaangażowała się w działania. Rozpoczęto również zbiórkę nakrętek, makulatury, baterii oraz zużytych telefonów komórkowych.

W szkole realizowany jest także projekt "Klimatyczna Klasa 4-8". W ramach tego projektu odbędą się dwa konkursy; na projekt kampanii społecznej odnoszącej się do problemów klimatycznych oraz na przeprowadzenie kampanii informacyjnej poświęconej temu zagadnieniu.

„To kolejne działanie placówki, bo w ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej SMOG. W ramach kampanii dzieci wykonały prace na konkurs "Czyste środowisko i czyste powietrze". Do finału konkursu, który odbędzie się 26 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zakwalifikowały się dziewczynki z obecnej klasy V. Będą reprezentowały szkołę i walczyły o nagrodę główną” - dodaje I. Lipp-Zgryźniak.

do góry