Strona główna/Urząd/Aktualności/Pomoc dla poszkodowanych w pożarach familoków

Pomoc dla poszkodowanych w pożarach familoków

Aktualności 20 Lutego 2020

W wyniku pożarów przy ul. Hallera i Wolności dach nad głową straciło 17 rodzin. Trwa akcja na rzecz pomocy poszkodowanym.

Już w czasie trwania pożaru, na miejscu pracowały dwa zespoły pracowników OPS-u.

Wczoraj w godzinach popołudniowych w CKE zostało zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, dyrektor OPS-u Celina Cymorek, dyrektor ZGM-u Marian Uherek, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska Adrian Strzelczyk, rzecznik UGiM Hanna Piórecka-Nowak i Anna Koniuszy-Marszałek - koordynator w Punkcie Terenowym nr 1 OPS-u omówili bieżące informacje dotyczące stanu budynków i ich planowanego remontu, przedstawili również możliwe formy wsparcia i udzielenia pomocy.

„Jesteśmy tutaj dla Was. Nie ma ważniejszej sprawy od zapewnienia Państwu pomocy”- podkreślił Burmistrz W. Janiszewski, zaznaczył także, że Gmina dołoży wszelkich starań, aby prowadzić remonty bez zbędnej zwłoki, ale - oczywiście - według wszelkich wymaganych w tej sytuacji procedur”.

Każda rodzina ma wyznaczonego pracownika OPS-u, który pozostaje do jej dyspozycji.

12 rodzin zadeklarowało chęć skorzystania z mieszkania zastępczego z zasobów gminy na czas prowadzenia prac remontowych familoków. „Otrzymaliśmy wstępne informacje, że budynków nie trzeba będzie wyburzać, mury familoków nie są w złym stanie” - zaznaczył dyr. M. Uherek. Jednak straty oszacowane są na około 2 mln zł.

Dziś w Szkole Podstawowej nr 5 organizowane są indywidualne konsultacje z psychologiem dla dzieci i młodzieży. W pomoc pogorzelcom włączyły się także inne placówki oświatowe, przedsiębiorcy oraz parafia pw. NSPJ w Czerwionce. Pomoc zaoferował także Śląski Urząd Wojewódzki.

 

W działania włączyło się również Stowarzyszenie Luxtorepeda. „Po decyzji Zarządu i przy współpracy z UGiM i OPS-em uruchamiamy numer konta i zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w pożarach. Wiemy, że pomoc musi być prowadzona w sposób uporządkowany i celowy, dlatego po ustaleniu wszelkich niezbędnych danych, dziś możemy oficjalnie ruszyć - wyjaśnia prezes Luxtorpedy Michał Toman i dodaje: To nasze miasto i nasza gmina. Tu biegamy, ale co najważniejsze - tutaj żyjemy. Nie pozostajemy obojętni”.

 

Osoby, które chciałyby pomóc poszkodowanym, mogą ich wesprzeć poprzez wpłatę na konto:

Stowarzyszenie Luxtorpeda

Numer: 37 2030 0045 1110 0000 0242 8610 koniecznie z dopiskiem „Pożary familoków”.

 

lub poprzez https://patronite.pl/luxtorpeda

i:  

Wydatkowanie środków będzie prowadzone w ścisłej współpracy z OPS-em i poszkodowanymi mieszkańcami.

top_baner
do góry