• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Pomoc dla obywateli Ukrainy - Infolinia 19524

Pomoc dla obywateli Ukrainy - Infolinia 19524

Aktualności 4 Marca 2022

Obywatele Ukrainy poza niezbędnym wsparciem w zakresie miejsca zamieszkania, wyżywienia czy opieki zdrowotnej potrzebują również dostępu do informacji o możliwości podejmowania pracy. Mogą w tym zakresie skorzystać zarówno z materiałów informacyjnych w języku ukraińskim oraz instytucji publicznych zajmujących się aktywizacją zawodową.

Jedną z takich instytucji jest Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Jest to nowoczesny urząd pracy online - otwarty dla każdego, o każdej porze. To portal internetowy oraz Infolinia, na których dostępne są wszystkie niezbędne informacje o pomocy udzielanej przez 16 wojewódzkich, 340 powiatowych urzędów pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Na portalu dostępna jest również wyszukiwarka ofert pracy oraz informacje, porady, filmy jak poszukiwać pracy. 

Zielona Linia zawiera szeroki zakres kanałów komunikacji: telefoniczny, mailowy, za pośrednictwem serwisów społecznościowych oraz w formie czatu z konsultantem. 

Infolinia 19524 

Portal Zielona Linia jest dostępny pod adresem: www.zielonalinia.gov.pl

 

Na jakie wsparcie możesz liczyć jako obywatel Ukrainy?

Wybierając numer 19524 lub wchodząc na stronę www.zielonalinia.gov.pl można otrzymać informacje na temat: 

  • ofert pracy, 
  • uprawnień na rynku pracy, 
  • szkoleń i przekwalifikowań, 
  • form wsparcia z urzędu pracy, 
  • procedur zatrudniania cudzoziemców, 
  • instrumentów rynku pracy (m.in. staży, bonów, przygotowania zawodowego dorosłych, robót publicznych czy prac interwencyjnych).

Konsultanci infolinii poinformują o obowiązujących procedurach zatrudniania i najważniejszych wydarzeniach na rynku pracy oraz o formach wsparcia jakie mogą otrzymać z urzędu pracy bezrobotni i poszukujący pracy. Doradzą oraz pomogą w znalezieniu odpowiednich szkoleń, wskazując możliwości dofinansowania szkoleń z urzędu pracy oraz innych. 

Aktualnie informacje na portalu oraz pomoc na Infolinii jest udzielana w języku polskim, rosyjskim i angielskim, ale już wkrótce będzie udzielana również w języku ukraińskim. Infolinia działa w godzinach od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Komendą Główną OHP przygotowało materiały informacyjne o infolinii w języku ukraińskim. Materiały zostały przekazane wojewódzkim i powiatowym urzędom pracy w celu realizacji działań informacyjnych wśród uchodźców z Ukrainy. 

Do pobrania

Ulotka - PL

Ulotka - UA

*Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej. 

Źródło: MRiPS

top_baner
do góry