Podsumowanie wojewódzkich konkursów "Skąd pochodzę, kim jestem, dokąd zmierzam?"
14 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce - Leszczynach odbyło się podsumowanie wojewódzkich konkursów: plastycznego, literackiego oraz na scenariusz zajęć pod wspólnym tytułem "Skąd pochodzę, kim jestem, dokąd zmierzam?".
Przedstawiciele organizatorów wydarzenia: Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku, nie kryli radości z powodu licznej grupy laureatów konkursu, która przybyła na jego podsumowanie. Wśród laureatów konkursu znaleźli się młodzi artyści i literaci z odległych zakątków województwa śląskiego wraz z opiekunami i rodzicami.
Konkurs był efektem przeprowadzonej w listopadzie konferencji "Edukacja regionalna sposobem na zdobycie wiedzy, zdrowia i odpowiedzialności", w ramach której nauczyciele mogli dowiedzieć się między innymi tego, jak ciekawie i aktywnie realizować priorytety polityki oświatowej państwa, ucząc twórczo o regionie.
"Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce - Leszczynach od lat współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku, realizując konferencje i konkursy. Można tutaj wspomnieć udane przedsięwzięcia: "Odwiedź zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce!", "Śląskie legendy z kalendarzem w tle", "Historia i legenda w leszczyńskim zamku ukryta". Warto odwołać się w kontekście edukacji regionalnej do ciekawych tekstów, publikacji, ale przede wszystkim należy mówić o metodach pracy, do których należą: wycieczki, wizyty w muzeum, edukatorium, projekty, podchody, spotkania w izbach tradycji, przedstawienia, festyny, Industraida, konkursy. Nie do przecenienia jest w edukacji regionalnej rola nauczycieli pasjonatów, którzy wychodzą poza ramy podstawy programowej, poza swój czas pracy i dzielą się z uczniami i młodzieżą swą wiedzą i zapałem. W edukacji regionalnej konieczna jest współpraca szkół, placówek edukacyjnych z różnymi instytucjami, organizacjami: urzędem gminy i miasta, powiatu, bibliotekami, muzeami, stowarzyszeniami, domami kultury, twórcami ludowymi, fundacjami i ośrodkami metodycznymi. Regionalista to człowiek aktywny"
- podkreślają konsultantka metodyczna z WOM-u Małgorzata Pyszny oraz rzecznik UGiM Hanna Piórecka-Nowak.
Do najważniejszych celów konkursu plastycznego "Skąd pochodzę, kim jestem, dokąd zmierzam" organizatorzy zaliczyli: pobudzanie aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności uczniów, promocję dziedzictwa kulturowego regionu. Uznanie jury oraz nagrody i wyróżnienia w kategorii plastycznej zyskali:
- Celina Kasperek, oddział przedszkolny SP Palowice
- Klara Kasperek, oddział przedszkolny SP Palowice
- Kajetan Kłosek - ZSP nr 9 Żory
- Amelia Janisz - ZSP Żernica
- Zofia Puchalska- SP 5 Czerwionka
- Wiktoria Nawrot - SP Bełk
- Łukasz Prusek - SP nr 26 Dąbrowa Górnicza
- Wiktoria Styra - SP 5 Czerwionka
- Oliwia Górecka, SP 5 Czerwionka
- Dorota Klisiewicz, ZSP nr 9 Żory
- Julia Kłos, SP 5 Czerwionka
- Pola Zalewska, SP 5 Czerwionka
- Aleksandra Kania, ZSP nr 9 Żory
- Wiktor Urgacz, SP nr 26 Dąbrowa Górnicza
- Zofia Niedźwiedzka, SP nr 26 Dąbrowa Górnicza
- Maria Michalak, SP Bełk
- Amelia Moldauer, SP 10 Mikołów.
Natomiast laureaci konkursu w kategorii literackiej zostali poproszenie o napisanie wiersza lub opowiadania pod hasłem "Moje twarze" i zastanowienie się - co ich ukształtowało: rodzina, szkoła, region, kultura, moment historyczny, sztuka, a może zupełnie coś innego? Wyróżnione prace były niezwykle przemyślane, dojrzałe i bardzo często wzruszające. Wśród laureatów znaleźli się:
- Amelia Mijacz, ZSP Paniówki
- Grzegorz Welchar, SP 2 w ZSP Pawłowice
- Lilianna Małek, SP 8 Czerwionka - Leszczyny
- Wiktoria Krawczyk, SP 22 Dąbrowa Górnicza
- Mateusz Angowski, SP 26 Dąbrowa Górnicza
- Nikola Górbska, ZSP Paniówki
- Julia Głos, SP 8 Orzesze
- Mikołaj Gołąb, SP 1 Bieruń
- Anita Czaja, ZSP Paniówki
- Joanna Długokęcka, SP 2 w ZSP Pawłowice
- Veronika Avramenko, SP 7 Czerwionka - Leszczyny
- Dominik Krochmal, SP 26 Dąbrowa Górnicza
- Szymon Bobrowski, SP Bobrowniki
- Marta Kozakiewicz, SP 5 Czerwionka.
W kategorii szkół ponadpodstawowych najpiękniejsze teksty stworzyły:
- Julia Kuś, I LO w Tychach
- Natalia Brzozowska, I LO w Gliwicach
- Ada Łacina - Łanowska, I LO w Gliwicach
- Amelia Knapik, XLO w Katowicach.
Przedmiotem konkursu było również opracowanie scenariusza zajęć edukacyjnych pod hasłem: Skąd pochodzę , kim jestem , dokąd zmierzam, czyli o edukacji regionalnej w szkole i przedszkolu. Jury postanowiło wyróżnić scenariusze nauczycieli:
- Justyny Balcerek, nauczycielki Przedszkola nr 11 w Czerwionce - Leszczynach, która napisała scenariusz na temat: "Poznaję dziedzictwo mojego regionu
- Bożeny Sperling, nauczycielki SP nr 11 w Rybniku, za ciekawy scenariusz zajęć: "W świecie legend. Poznajemy legendę naszej dzielnicy".
"Wszystkie działania pozwalające odkrywać dziedzictwo naszych małych ojczyzn mają ogromną wartość. Pomagają zrozumieć naszą historię, tożsamość i to, kim jesteśmy. Niezwykle ważne jest, aby regionalizmu w szkołach było jak najwięcej. Cieszę się, że w konkursach wzięli udział przedstawiciele tak wielu miejscowości z terenu województwa"
- mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, zwracając się do zebranych gości.
Uczestnicy spotkania mogli podziwiać swe prace w zorganizowanej galerii plastycznej i literackiej, wypowiedzieć się jaki jest skarb regionu z którego pochodzą, wysłuchać recitalu uczennicy Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach - Karoliny Kubicy, wziąć udział w zabawie kahoot czy też spotykać się z rozbójnikiem Ramżą.
Wszyscy zebrani goście nagrodzili i oklaskiwali utalentowanych uczniów i ich nauczycieli, mieli także okazję porozmawiać o tożsamości, edukacji regionalnej i promowaniu skarbów lokalnego dziedzictwa.
W celu wyłonienia laureatów konkursów zostało powołane przez organizatorów jury specjalistów w składzie: Jolanta Grzesiak, Urszula Warczok, Maria Koloch, Teresa Koloch, Celina Jurczyszyn, Katarzyna Mazur, Hanna Piórecka-Nowak, Małgorzata Pyszny, Alojzy Zimończyk.
"Członkowie jury serdecznie gratulują uczestnikom konkursu ciekawych i dojrzałych tekstów, prezentacji wspaniałych rodzinnych wspomnień, pięknych i samodzielnych prac plastycznych, ukazywania kontekstów kulturowych, historycznych i literackich, pasji i determinacji w docieraniu do swych korzeni"
- podkreślili organizatorzy, składając podziękowania na ręce uczniów, nauczycieli, rodziców i dziadków za zaangażowanie, inspiracje i pomoc podczas przygotowań do konkursu.
"Konkurs potwierdził, że Śląsk to miejsce wyjątkowe na mapie Polski- szmaragd Europy, któremu przybywa na blasku i wartości, gdy ma w sobie wiele różnych elementów, cennych dóbr i wartości. Ta szmaragdowość Śląska daje nam wiele powodów do dumy, radości i szczęścia"
- zaznaczyła Małgorzata Pyszny konsultantka metodyczna z WOM-u.
W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola, Przewodnicząca Komisji Promocji, Rozwoju, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Jolanta Szejka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, Wicedyrektor RODN i IP WOM w Rybniku Anna Hetman, Nauczyciele Konsultanci RODN i IP WOM w Rybniku: Alojzy Zimończyk i Maria Koloch, laureaci, ich rodzice i nauczyciele.
Konkursy regionalne - uroczystość wręczenia nagród