Podsumowanie “Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie” w SP5
13 marca w Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się podsumowanie działań realizowanych w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w tym projektu: “Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie”.
Projekt „Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie” to nowatorska inicjatywa, która trwała od 27 stycznia przez trzy tygodnie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Seniorzy, wraz ze swoimi wnukami uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznawali tajniki internetu oraz jego zalety i zagrożenia.
Celem projektu, realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK, było otwarcie szkół na zajęcia międzypokoleniowe oraz integracja młodszego i starszego pokolenia. Program miał na celu walkę z samotnością wśród seniorów oraz budowanie spójnych relacji międzypokoleniowych. Projekt oferował zarówno seniorom, jak i młodzieży szansę na wymianę cennych doświadczeń, co przekłada się na lepsze zrozumienie i komunikację.
Program obejmował siedem modułów tematycznych:
- Międzypokoleniowo, czyli jak?
- Pierwsze kroki z technologią
- Podstawy bezpieczeństwa w internecie
- Rozrywka w internecie
- Internet jako codzienne wsparcie
- Phishing i metoda „na wnuczka”
- Oszustwa w internecie
Zwieńczeniem projektu było podsumowanie, podczas którego uczniowie opowiedzieli o realizowanym projekcie. Wręczono również certyfikaty ukończenia warsztatów oraz upominki dla seniorów. Wyróżniono także uczniów zaangażowanych w inicjatywę.
"Projekt “Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie” pokazał, jak ważna jest współpraca międzypokoleniowa i jak wiele korzyści przynosi zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę"
- podkreśliła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Marciniak, składając gratulacje i podziękowania na ręce uczniów i seniorów zaangażowanych w projekt, a także nauczycielek SP5 koordynujących przedsięwzięcie: Urszuli Walczok i Barbarze Połomskiej.