Strona główna/Urząd/Aktualności/Plenerowe warsztaty pszczelarskie w książenickim arboretum

Plenerowe warsztaty pszczelarskie w książenickim arboretum

Aktualności 6 Listopada 2019

17 października grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Książenicach spotkała się w miejscowym arboretum - miniogrodzie botanicznym, przy zbiegu ulic Smołki i Nad Potokiem. Uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę o znaczeniu i życiu pszczół od Krzysztofa Przyklenka - członka Jastrzębskiego Koła Pszczelarzy.

 

 

Podczas dwóch plenerowych lekcji K. Przyklenk opowiedział o znaczeniu pszczół dla przyrody i dla człowieka. Można było także przymierzyć czapkę pszczelarską, zobaczyć sprzęty, których używają pszczelarze oraz skosztować miodu z pasieki K. Przyklenka. Niebywałą atrakcję dla uczestników stanowił mały ul z pszczelą rodziną.

W warsztatach wzięło udział w sumie 48 uczniów klas siódmych i ósmej ze Szkoły Podstawowej w Książenicach.

Przypomnijmy, że lokalne arboretum powstało w 2018 roku z inicjatywy mieszkańców, którzy z pomocą Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny uporządkowali działkę znajdującą się w centrum sołectwa oraz posadzili w tym miejscu około 50 rodzajów roślin. W kolejnym roku podjęli kolejne kroki, aby ogród mógł służyć mieszkańcom i odwiedzającym Książenice gościom: m.in. wysypano kamień między roślinami, a już niedługo przy poszczególnych roślinach pojawią się tabliczki z ich nazwami.

Stowarzyszenie Razem dla Książenic zdecydowało, aby w to miejsce zaprosić także pożyteczne owady. „W ramach projektu „Robaczki mają moc!”, wspólnie z grupą mieszkańców zainstalowaliśmy w tym miejscu hotele dla owadów, ławki z donicami, kosz na śmieci oraz stojak rowerowy. Posadziliśmy również rośliny miododajne” - mówią przedstawiciele stowarzyszenia.

Projekt „Robaczki mają moc!” realizowany jest przez stowarzyszenie „Razem dla Książenic” w ramach programu Działaj Lokalnie X edycja 2019, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundusz Lokalny Ramża. Program jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry