Strona główna/Urząd/Aktualności/Orszaki Trzech Króli w Bełku i Palowicach

Orszaki Trzech Króli w Bełku i Palowicach

Aktualności 7 Stycznia 2020

Wczoraj ulicami Bełku i Palowic przeszły Orszaki Trzech Króli, upamiętniające wędrówkę Trzech Mędrców ze Wschodu do stajenki.

Uczestnicy Orszaków otrzymali papierowe korony, a mieszkańcy zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do wędrówki Trzech Króli. Księża obu parafii - Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach Piotr Siemianowski oraz księża Parafii pw. św. Jana Sarkandra w Bełku - Ksiądz Proboszcz Konrad Opitek oraz Ksiądz Wikary Cezariusz Wala złożyli podziękowania na ręce osób biorących udział w Orszakach, nie zabrakło również słów wdzięczności skierowanych w kierunku wszystkich zaangażowanych w organizację orszaków.
 

Orszaki Trzech Króli, nazywane również ulicznymi jasełkami, od samego początku swojego istnienia spotkały się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Mieszkańcy miast i wsi, co roku chętnie włączają się w tę nietypową formę kolędowania, nawiązującą do postaci Trzech Mędrców ze Wschodu. Chociaż początki Święta Trzech Króli sięgają już III wieku, a chrześcijańska tradycja w VIII wieku przyporządkowała im imiona - Kacper, Melchior i Baltazar, to jednak wiemy o nich bardzo niewiele. Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzili, czym się zajmowali, a nawet ilu ich było (przyjmujemy, że trzech, na podstawie liczby przyniesionych darów). Kacprowi przypisuje się złoto, Melchiorowi - mirrę, zaś Baltazarowi - kadzidło. W XII wieku poszczególnych Mędrców uznano za przedstawicieli kontynentów: Kacpra - Europy, Melchiora - Azji, zaś Baltazara - Afryki.
 

Pomysł zorganizowania ulicznych jasełek narodził się w 2005 roku, jednak wówczas przybrały one formę szkolnego przedstawienia wystawione w jednej z warszawskich szkół. W 2008 roku przedstawienie przeniosło się na deski Teatru Buffo, by rok później wyruszyć, jako pierwszy Orszak Trzech Króli ulicami Warszawy. W następnych latach Orszaki organizowane były w kolejnych miastach - w 2012 w 24, a w 2013 - w ponad 90 polskich miejscowościach oraz za granicą (na Ukrainie, w Hiszpanii oraz Republice Środkowej Afryki). Od tego czasu, z roku na rok, rośnie liczba miejscowości angażujących się w przedsięwzięcie. W tym roku w całym kraju w orszakach wzięło udział 1,3 mln uczestników.

Orszaki Trzech Króli w Bełku i Palowicach

do góry